Fronton

Inwestycja w nieruchomość – od czego zacząć?

19 czerwiec 2018, 13:15

Chcesz kupić nieruchomość nie po to, aby w niej zamieszkać, ale po to, aby na niej zarabiać? Biorąc pod uwagę warunki panujące obecnie na rynku mieszkaniowym, masz spore szanse na sukces. Pamiętaj jednak, że żadna inwestycja nie jest pozbawiona ryzyka. Dlatego mamy kilka krótkich porad, dzięki którym będziesz wiedział, od czego zacząć i w jaki sposób możesz pojedynczą inwestycję zamienić w dochodowy biznes.

Zakup mieszkania - sprecyzuj swój cel

Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób chcesz zarabiać na zakupionym mieszkaniu. Czy chcesz oddać je na wynajem, tak aby inwestycja zwracała się stopniowo, a po jakimś czasie zaczęła być dochodowa? A może chcesz postawić na tak zwany "flipping", czyli zakup nieruchomości po okazyjnej cenie po to, aby sprzedać ją drożej?

Ta pierwsza opcja jest bezpieczniejsza – oczywiście pod warunkiem, że kupisz mieszkanie atrakcyjne, najlepiej deweloperskie lub po prostu w nowym budownictwie, wygodnie zlokalizowane i o odpowiednim metrażu. Wtedy bez wątpienia znajdziesz do niego lokatorów, którzy płacąc comiesięcznie odstępne zaczną ten zakup niejako spłacać za Ciebie.

Ta druga opcja wydaje się nieco bardziej ryzykowna, ponieważ nigdy nie masz gwarancji, że rzeczywiście uda Ci się sprzedać mieszkanie z zyskiem. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zakup starego mieszkania, które trzeba wyremontować. Ciężko jest wyliczyć koszty takiego remontu i może się okazać, że będą one znacznie wyższe, niż na początku przewidziałeś. Wtedy zysk z inwestycji może być minimalny albo nawet żaden. Jest to opcja, która wymaga odrobinę lepszej znajomości rynku.

Zdobądź wiedzę – czytaj, oglądaj, pytaj

Jako początkujący inwestor, powinieneś przede wszystkim zrobić porządny research i zapoznać się z branżą, w którą zamierzasz wkroczyć. Wystarczająco dużo materiałów dostępnych jest w internecie. Czytaj blogi, przeglądaj ogłoszenia, oglądaj tematyczne kanały YouTube, poznawaj opinie na forach internetowych. Dzięki temu szybko zorientujesz się w trendach rządzących rynkiem, w oczekiwaniach osób szukających mieszkań – na sprzedaż i na wynajem – oraz zorientujesz się w cenach i kosztach. Pamiętaj, aby zainteresować się nie tylko rynkiem ogólnopolskim, ale także – a nawet przede wszystkim – lokalnym, który rządzi się swoimi prawami.

Zacznij od małej inwestycji

Nie kupuj od razu nieruchomości za milion złotych, bo jeśli okaże się, że będziesz miał problem z jej wynajęciem lub korzystnym sprzedaniem, straty będą naprawdę duże – i zupełnie niepotrzebne. Twoją pierwszą inwestycją może być np:

Dlaczego te propozycje są stosunkowo bezpieczne? Dlatego, że takie nieruchomości cieszą się popularnością, a ryzyko, że nie znajdą się chętni na wynajem lub zakup jest bardzo niewielkie.

Dobry, świadomy wybór pierwszej inwestycji to większa szansa spodziewany zysk. Trzymamy kciuki!