Fronton

Jak zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym?

19 czerwiec 2018, 13:24

W miejscowościach turystycznych, do których niewątpliwie należy także Kraków, jedną z atrakcyjnych form zarabiania jest krótkoterminowy wynajem mieszkań. Osoby odwiedzające miasto bardzo często szukają tańszych alternatyw dla hoteli i pensjonatów, w związku z czym chętnie korzystają z ofert umieszczanych ta takich portalach jak Airbnb czy Wimdu. Pobyt wychodzi wtedy nie tylko taniej, ale jest również znacznie bardziej komfortowy, ponieważ turyści mają pełną swobodę w wynajętym mieszkaniu - mogą tu zarówno wypocząć, jak i wyprać swoje rzeczy czy przygotować posiłki.

Dla mieszkańców często odwiedzanych przez turystów miast jest to szansa na zarobek. Oto pięć kroków do tego, by zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym.

Zarabianie na krótkoterminowym wynajmie mieszkania w pięciu krokach

Od czego zacząć? Jak przygotować lokale pod wynajem krótkoterminowy? Oto kwestie, o które powinien zadbać każdy, kogo interesuje wynajmowanie nieruchomości turystom:

  1. Kup mieszkanie w dobrej lokalizacji. Ważne jest, aby osoby, które będą je później wynajmowały, miały łatwe połączenie z najważniejszymi częściami miasta i mogły bez problemu się do nich dostać. Istotne jest również to, aby okolica była zadbana i bezpieczna, dlatego też warto zainwestować w atrakcyjnie usytuowane mieszkania w nowym budownictwie.

  2. Przygotuj mieszkanie, biorąc pod uwagę potrzeby przyszłych najemców. W takiej nieruchomości muszą się znaleźć wszystkie podstawowe meble, sprzęty RTV i AGD, a także akcesoria takie jak deska do prasowania, garnki, sztućce, naczynia itp.

  3. Zadbaj o kwestie formalne. Pamiętaj, że od zarobku na wynajmie musisz odprowadzać podatek. Jeśli wynajem krótkoterminowy zostanie potraktowany jako regularna działalność zarobkowa, może być konieczne zarejestrowanie działalności gospodarczej. Wszystkie szczegóły najlepiej i najbezpieczniej jest uzyskać w urzędzie skarbowym.

  4. Zaplanuj kwestie techniczne takie jak: przekazywanie kluczy podczas zameldowania i wymeldowania gości, sprzątanie mieszkania, pranie pościeli i ręczników. Możesz te zadania wykonywać samodzielnie lub wynająć firmę, która zajmie się tym za Tobą, pobierając w zamian określoną opłatę. Takich firm na rynku działa coraz więcej, a korzystanie z kompleksowych usług w zakresie zarządzania wynajmem krótkoterminowym jest dla właścicieli nieruchomości nie tylko wygodne, ale i stosunkowo niedrogie.

  5. Rozpromuj nieruchomość tak, by dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. Pamiętaj, że niewynajęte mieszkanie nie przynosi żadnych zysków, dlatego w Twoim interesie jest to, aby przerwy w wynajmie były jak najkrótsze.

Na małym biznesie tego typu zarabia coraz więcej osób, w miarę jak wśród podróżujących rośnie zainteresowanie prywatnymi kwaterami i noclegami w komfortowych, domowych warunkach. Warto więc przemyśleć rozpoczęcie takiej działalności, zwłaszcza w mieście takim jak Kraków, który odwiedzany jest każdego roku przez setki tysięcy turystów.