Fronton

Jaki prezent na nowe mieszkanie?

19 czerwiec 2018, 12:44

Pierwsza wizyta w nowym mieszkaniu znajomych lub rodziny zwyczajowo wymaga tego, aby przynieść drobny upominek – coś, co przyda się w nowym lokum i symbolicznie pozwoli szczęśliwie wkroczyć w nowy etap życia. Jakie prezenty kupować, a jakich unikać?

Aby wybrać trafny prezent, który rzeczywiście przyda się w nowym miejscu, najłatwiej jest zapytać obdarowywanych, czego sobie życzą. Problem w tym, że bardzo często w takich sytuacjach odpowiedź brzmi "nie mam pojęcia", "nic nie musisz kupować" albo "przecież wszystko mam!". Często także chcielibyśmy wykazać się inwencją lub zrobić niespodziankę. W takim przypadku pytanie wprost z oczywistych przyczyn odpada.

Ryzyko, że kupimy coś zupełnie nietrafionego, jest niestety bardzo duże. Osoby wprowadzające się do nowego mieszkania często mają już z góry ustaloną wizję jego wystroju i wyposażenia. Podarowanie im czegoś, co do tej wizji zupełnie nie będzie pasowało, byłoby po prostu stratą pieniędzy. Zastanówmy się więc, jakie prezenty są "w miarę bezpieczne", a których zdecydowanie należy unikać.

Prezenty na nowe mieszkanie – czego nie kupować?

Ryzykowne są elementy dekoracyjne typu: figurki, zawieszki, pojedyncze ozdobne filiżanki, a nawet obrazy. Oczywiście jeśli doskonale znamy gust osób, które obdarowujemy, i wiemy, że od zawsze marzyli o dużym porcelanowym słoniku – możemy śmiało go kupić. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, poszukajmy czegoś innego.

Nie warto też stawiać na "zabawne gadżety" – kufle do piwa z żartobliwymi napisami, skarbonki w śmiesznych kształtach czy "erotyczne" fartuszki kuchenne. Takie prezenty rzadko są rzeczywiście używane i mało kto tak naprawdę się z nich ucieszy.

Trafne pomysły na prezenty na nowe mieszkanie

W takim razie jakie prezenty warto kupować komuś, kto właśnie się wprowadził do nowego mieszkania? Jeśli koniecznie chcemy kupić coś dekoracyjnego, postawmy na neutralne kolory i wzornictwo. Dobrym pomysłem będzie np:

  • elegancki wazon na kwiaty w białym kolorze,

  • drewniany lub metalowy stojak na wino,

  • ładnie wykończone podpórki do książek,

  • świeca dekoracyjna,

  • dyfuzor zapachowy (przezroczysty słoiczek lub buteleczka).

Jeśli wolimy postawić na prezenty praktyczne, zastanówmy się, czego sami byśmy najbardziej potrzebowali w nowym miejscu. Przydatnym podarunkiem będą kieliszki do wina, proste szklanki do napojów, zestaw szklanych misek, pojemniki na kawę i herbatę czy patelnia.

Gdy osoby, które obdarowujemy, są nam szczególnie bliskie, możemy postawić na bardziej spersonalizowany prezent. Dla kogoś, kto uwielbia podróże, świetnym podarunkiem może być mapa świata w postaci zdrapki, na której zaznacza się odwiedzone kraje. Ktoś, kto uwielbia rośliny, na pewno ucieszy się z nowej doniczki (oczywiście z jakąś interesującą zawartością!).

A kiedy wyjątkowo ciężko jest nam wyczuć gust lub potrzeby obdarowywanych, możemy kupić kartę podarunkową do sklepu z wyposażeniem mieszkania. W ten sposób będziemy mieć pewność, że prezent im się spodoba, bo... wybiorą go sobie sami!