Fronton

Kraków: czy warto zamieszkać na nowym osiedlu?

19 czerwiec 2018, 13:09

Niektórzy twierdzą, że jeśli mieszkać w Krakowie, to tylko w okolicach centrum. Tak, aby każdego dnia móc bezpośrednio uczestniczyć w życiu miasta i czuć jego klimat. Dlaczego więc powstaje tu tak dużo nowych osiedli? Co skłania młode osoby do kupowania mieszkań w rozwijających się dopiero dzielnicach? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Wady i zalety mieszkania na nowym osiedlu w Krakowie

Nowe mieszkania w Krakowie powstają zwykle w dużym oddaleniu od centrum miasta. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą. Jeśli chodzi o największe minusy mieszkania na obrzeżach miasta, należą do nich następujące kwestie:

  • Wydłużony dojazd do pracy. Oczywiście jest to rzecz indywidualna – uzależniona od tego, gdzie się pracuje i jak dobrze rozwinięta jest infrastruktura drogowa na trasie dom-praca. Jednak niewątpliwie osoby mieszkające z dala od centrum zwykle poświęcają na dojazdy więcej czasu. Podobnie jest z docieraniem do szkoły czy na uczelnię.

  • Mniejszy dostęp do usług i handlu. Nowe dzielnice dopiero się rozwijają, w związku z czym jest w tam mniej obiektów handlowych czy punktów usługowych. W centrum miasta ta kwestia nie stanowi problemu – jest ono w pełni nasycone sklepami, galeriami handlowymi i różnego rodzaju usługami.

  • Mniejsze uczestnictwo w codziennym życiu miasta. Kraków słynie z bogatego życia kulturalnego i rozrywkowego. Osoby mieszkające w centrum mają łatwiejszy dostęp do wszelkich wydarzeń i imprez. Ci, którzy mieszkają dalej, muszą poświęcić czas na dojazd i powrót, a niektóre wydarzenia ich omijają, bo zwyczajnie brakuje na nie czasu.

Pora jednak przejść do jaśniejszych stron mieszkania w dalszych dzielnicach Krakowa. Tych jest całe mnóstwo. Wśród największych zalet wymienić można następujące fakty:

  • Unikanie wielkomiejskiego szumu. Korki, tłoki, hałas, spaliny – wszystkiego tego można uniknąć na obrzeżach miasta. Jest tam też znacznie więcej zieleni, wolnej przestrzeni i miejsc na spacery oraz rozrywki na świeżym powietrzu. Osoby, które preferują spokojne okolice i ciche miejsca, są w stu procentach usatysfakcjonowane właśnie taką lokalizacją.

  • Stały rozwój dzielnic i osiedli. Tam, gdzie do niedawna było puste miejsce, dziś stoi pawilon handlowy lub galeria. Budują się też nowe szkoły, przedszkola, przychodnie. Nowe dzielnice z czasem zaczynają być samowystarczalne, a często udział w w planowaniu ich rozwoju biorą sami mieszkańcy. To oni decydują, jakie obiekty i atrakcje są najbardziej potrzebne.

  • Atrakcyjna oferta mieszkaniowa. Nowe mieszkania powstające w Krakowie w rozwijających się dopiero dzielnicach to bardzo atrakcyjna oferta, zwłaszcza dla młodych ludzi. Na obrzeżach miasta można kupić większe mieszkania w konkurencyjnych cenach. Nowe budownictwo to wysoki standard i nowoczesne, pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni.

Zdecyduj sam, po której stronie stoisz. Jeśli przekonasz się do nowego mieszkania, możesz skorzystać z oferty dewelopera FRONTON. Zapraszamy!