Fronton

Mieszkanie praktyczne i estetyczne – cz. I: kuchnia

19 czerwiec 2018, 12:57

Trendy dotyczące wyglądu, układu i aranżacji mieszkań zmieniają się przez cały czas. To, co podobało się nam jeszcze kilka lat temu, dziś zdecydowanie potrzebuje już odświeżenia. Osoby, które nie mają cierpliwości do przeprowadzania gruntownych zmian w swoim otoczeniu, kupują po prostu nowe mieszkania, które w większym stopniu trafiają w ich obecny gust i są łatwiejsze do zaaranżowania zgodnie z panującymi trendami. Ci zaś, którzy postanawiają zainwestować w starszą nieruchomość, remontując ją i odmieniając jej wygląd, poszukują inspiracji w różnych źródłach. Być może także nasz nowy cykl "Mieszkanie praktyczne i estetyczne" okaże się pomocny?

Kuchnia – serce mieszkania i źródło rodzinnej atmosfery

Zacznijmy więc od aktualnych trendów i praktycznych, a jednocześnie nowoczesnych rozwiązań dotyczących kuchni. Kuchnia to miejsce, w którym ma początek życie rodzinne, zwłaszcza jeśli połączona jest z jadalnią, w której wspólnie spożywa się posiłki. Zapach pysznego obiadu lub kolacji bardzo często kojarzy się z domem, a czas poświęcany na przygotowanie posiłku dla rodziny nigdy nie jest zmarnowany.

Jaka powinna być kuchnia w mieszkaniu XXI wieku?

  • Po pierwsze: praktyczna. Zarówno meble kuchenne, jak i wszystkie używane w kuchni sprzęty powinny być ta przede wszystkim potrzebne. W nowych mieszkaniach zwykle kuchnie mają niedużą powierzchnię lub są połączone z innym pomieszczeniem, np. jadalnią lub salonem (aneks kuchenny). Oznacza to, że dają stosunkowo niewiele przestrzeni do zagospodarowania. Jednakże meble kuchenne są obecnie projektowane tak, aby pomieścić jak najwięcej akcesoriów przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Szafki kuchenne często sięgają aż do samego sufitu, co stwarza dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów. Warto zaufać projektantom nowoczesnych mebli kuchennych, ponieważ doskonale odpowiadają na potrzeby klientów, a ich produkty bez wątpienia spełniają kryterium praktyczności.

  • Po drugie: uporządkowana. Skoro już założyliśmy, że każda rzecz w kuchni ma być przede wszystkim potrzebna, to teraz należy dla niej znaleźć stałe miejsce. Na kuchennym blacie, na lodówce czy stole nie powinny leżeć przypadkowe przedmioty, które zaburzają estetykę tego miejsca. Porządek w kuchni to nie tylko czystość (która jest oczywiście priorytetem), ale także ład i logika. "Pod ręką" powinny znajdować się rzeczy, których używamy najczęściej, na wyższych półkach zaś sprzęty i akcesoria, po które sięgamy sporadycznie. Im mniej rzeczy stoi "na wierzchu", tym kuchnia wydaje się schludniejsza i przede wszystkim łatwiej jest ją utrzymać w czystości. Jeśli chodzi o ozdoby, warto odpuścić sobie ich nadmiar i zastąpić je naturalnymi dekoracjami – o których piszemy niżej.

  • Po trzecie: naturalna. Nawiązania do natury wprowadzają w kuchni bardzo pozytywną atmosferę. To trend charakterystyczny dla początku XXI wieku, który przejawia się także w mieszkaniach i sposobie ich aranżacji. Warto więc zorganizować sobie np. mały, osobisty zielnik (bazylia, mięta, tymianek, rozmaryn), który nie tylko będzie zielonym, świeżym akcentem, ale także sprawi, że w kuchni będzie pięknie pachniało. W kuchni powinno też znaleźć się miejsce na świeże owoce i warzywa.