Fronton

Mieszkanie w stylu prowansalskim w 5-ciu krokach

08 sierpień 2019, 08:18

Choć styl prowansalski kojarzy się głównie z dominującą bielą, beżem, odcieniem kremowym, jasno-fioletowym i innymi pastelowymi kolorami, ich faktyczna paleta jest znacznie szersza. Rzeczywiście wymienione kolory stanowią istotny wyznacznik stylu, niemniej jednak w prowansalskich domach pojawiają się też inne, głównie pastelowe i wyblakłe ze względu na dużą ilość słońca i jego intensywne promienie, barwy nawiązujące do przyrody regionu, a mianowicie między innymi: bardzo łagodne odcienie żółci, koloru pomarańczowego, a nawet głębokie błękity, szarości i oliwkowe zielenie.

 

1. Przecierane farbą meble

Jednym z bardzo charakterystycznych elementów stylu prowansalskiego są stare lub postarzane meble, często też wybielone lub przetarte (również farbą). Podobny efekt można osiągnąć samodzielnie malując meble na dowolny kolor (jeśli ma to być kolor bliski stylowi prowansalskiemu, to najlepszy będzie biały, kremowy, pastelowy fiolet lub błękit), a następnie przecierając je papierem ściernym o drobnych ziarnach. Każdy sprzęt musi mieć własną “duszę” i “zaklęty w sobie czas”, który po prostu widać gołym okiem. Taki styl często porównywany jest do rustykalnego.

 

2. Pokój i kute żelazo

Łóżko, krzesło, a nawet kanapa z kutego żelaza świetnie odnajdą się w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu prowansalskim. Podobnie jest z wszelkimi produktami metaloplastycznymi w formie chociażby ornamentów roślinnych, świeczników lub ram do luster.

 

3. Drzwi

Jeżeli chcemy dopasować drzwi do stylu prowansalskiego, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kolor ścian, mebli i podłogi. Zdecydowanie najbezpieczniejszym będzie biel oraz naturalny kolor oklein, które świetnie imitują drewno. Bardzo często chcąc wydobyć z drzwi charakter prowansalski, uwidaczniamy jego efekty tłoczenia i frezowania. Wciąż jednak nie musimy specjalnie rozglądać się za wyjątkowymi drzwiami wprost idealnie wpasującymi się w ten styl. Otóż wiele tych zwykłych drzwi będzie wyglądać na tle aranżacji równie dobrze.

 

4. Dodatki do mieszkania

Wykorzystanie naturalnych tekstyliów w stylu prowansalskim sprawia, że jest to bardzo ciepły i przytulny typ aranżacji. Najczęściej wykorzystuje się tradycyjną narzutę z wełny, różnego rodzaju bawełniane i lniane tkaniny o wyraźnym, grubym splocie. Klimat wnętrza tworzą również wzorzyste tekstylia w pastelowych kolorach nawiązujących do przyrody rodem z Prowansji.

 

5. Dekoracje

To, co wyraźnie charakteryzuje styl prowansalski, to również niepowtarzalna, lekko staromodna ceramika, w której wyraźnie wykorzystuje się motywy roślinne. Stanowi to świetne dopełnienie wnętrza. Ponadto, ściany pokojów można udekorować akwarelami przedstawiającymi sielskie widoki. Wisienką na torcie będą tutaj świeże i suszone kwiaty oraz zioła- przede wszystkim lawenda