Fronton

Mieszkaniowe postanowienia noworoczne

19 czerwiec 2018, 13:26

Nadejście nowego roku symbolicznie zamyka pewien etap w naszym życiu i pozwala otworzyć w nim zupełnie nowy rozdział. Rozdział, w którym chcemy dokonać czegoś ważnego, osiągnąć jak najwięcej i zmienić to, co dotąd nie pasowało nam w naszej codzienności. Dlatego też początek stycznia jest doskonałym czasem na robienie noworocznych postanowień i stawianie sobie nowych celów. Nasza motywacja jest wtedy największa, a "czysta kartka" nowego roku działa na naszą wyobraźnię. Jaką historię na niej zapiszemy?

Cel na 2018 rok: zakup nowego mieszkania

Bardzo wiele osób w pierwszych dniach stycznia postanawia, że jednym z celów na nadchodzący rok jest zakup nowego mieszkania. Takie postanowienie może mieć bardzo wiele przyczyn. Dotychczasowe mieszkanie może być już zbyt małe na potrzeby rodziny, jego standard może być zbyt niski lub okolica nie spełnia oczekiwań właściciela (zbyt słabo rozbudowana infrastruktura, utrudniony dojazd do pracy itd.). Zakup mieszkania to bardzo duże wyzwanie. Wiąże się nie tylko z koniecznością zgromadzenia dużego kapitału, ale także z kwestiami czysto organizacyjnymi: trzeba znaleźć mieszkanie na sprzedaż, które będzie spełniało oczekiwania przyszłych właścicieli, dokonać wszelkich formalności prawnych i finansowych, a także zorganizować całą przeprowadzkę. Kiedy jednak potrzeba zmian jest bardzo silna, motywacja wzrasta, a sformułowane na początku roku postanowienie ma szanse zostać zrealizowane.

Generalny remont lub odświeżenie mieszkania

Generalny remont wraz z wymianą instalacji, podłóg lub zabudowy kuchennej to konieczność przynajmniej raz na kilkanaście lat. Delikatnego odświeżenia (np. odmalowania ścian, wymiany tapicerek w meblach) dokonuje się nieco częściej. Jeśli mieszkanie nie robi już najlepszego wrażenia estetycznego, być może nadszedł czas na któreś z tych przedsięwzięć. Robiąc postanowienie noworoczne dotyczące remontu, warto spojrzeć realnie na swoją aktualną sytuację finansową oraz ilość czasu, którym się dysponuje. Dzięki temu uda się uniknąć stawiania sobie nierealnych celów, które trudno będzie osiągnąć nawet pomimo dużych chęci.

Przeprowadzka do nowego miasta

Zmiana miejscowości, w której dotychczas się mieszkało, to ogromne wyzwanie, które wymaga odwagi i racjonalnego podejścia. Niekiedy jednak sytuacja zawodowa, finansowa lub rodzinna sprawia, że podejmuje się taki krok. Niektóre osoby, niezadowolone ze swojego miejsca zamieszkania, mogą uznać początek roku za doskonałą okazję do zrobienia postanowienia w tym aspekcie. Warto zacząć realizację tego postanowienia przeglądając ogłoszenia mieszkań na sprzedaż lub do wynajęcia w mieście, które obrało się za cel.

Bez wątpienia postanowienia związane z mieszkaniem należą do tych najbardziej angażujących, jednak ich realizacja pozwala dokonać dużej zmiany wżyciu – zmiany, której wiele osób potrzebuje i na którą czeka. Oby nie zabrakło im motywacji i wytrwałości w nowym roku!