Fronton

Nowe mieszkanie: jak nawiązać dobre relacje z sąsiadami?

19 czerwiec 2018, 13:15

Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania warto już od samego początku zadbać o dobry kontakt z sąsiadami. Życzliwe relacje mogą się okazać niezastąpione w wielu sytuacjach. Zaprzyjaźniony sąsiad podleje kwiatki lub nakarmi kota pod naszą nieobecność, odbierze paczkę od kuriera, pożyczy szklankę cukru i nie będzie stukał w ścianę, gdy postanowimy zaprosić na wieczór znajomych (a może nawet sam przyłączy się do imprezy). Życie w zaprzyjaźnionej społeczności, wśród ludzi życzliwie do siebie nastawionych, jest nie tylko przyjemniejsze, ale także bezpieczniejsze. Dlatego przestawiamy kilka porad dotyczących tego, jak nawiązać dobre relacje z sąsiadami, wprowadzając się do nowego mieszkania.

Nowe mieszkanie? Dowiedz się, jak oswoić sąsiadów

Oto 5 porad, które mogą się okazać bardzo pomocne w staraniach o dobre relacje z nowymi sąsiadami.

  1. Przedstaw się przy pierwszej okazji. Spotykając nową osobę na klatce schodowej, przy skrzynce na listy lub przy drzwiach, możesz przywitać się, przedstawić, powiedzieć, że właśnie wprowadziłeś się pod siódemkę. Możesz także zapukać do drzwi najbliższych sąsiadów (np. mieszkających nad, pod czy naprzeciwko Ciebie). Niektórzy na dobry początek znajomości pieką ciasto i częstują nim najbliższych sąsiadów. Nie ma takiej konieczności, zwłaszcza, że jeszcze nie wiesz, z kim masz do czynienia. Sami sąsiedzi zresztą mogliby czuć się takim gestem trochę onieśmieleni. Dlatego wystarczy, że zamienisz z nimi kilka słów i po prostu nawiążesz znajomość.

  2. Zawsze mów "dzień dobry". Gdy mijasz kogoś na klatce schodowej, przywitaj się i uśmiechnij. Nie uciekaj wzrokiem i nie ignoruj mijanych osób – to może być uznane za bardzo niegrzeczne i skutecznie zrazisz do siebie współmieszkańców.

  3. Zagadaj od czasu do czasu. Grzecznościowa pogawędka jest mile widziana, pod warunkiem, że wyczujesz na nią dobry moment. Unikaj zaczepiania osób, które wyraźnie się spieszą lub mają towarzystwo. O czym zagadać? Uniwersalne tematy takie jak pogoda, "ładny piesek" czy nowe zarządzenie spółdzielni mieszkaniowej zawsze się sprawdzą. Doskonałym wspólnym tematem mogą być także... dzieci. Pamiętaj jednak - nie przedłużaj za bardzo rozmowy, aby nie wprowadzać nikogo w zakłopotanie.

  4. Bądź pomocny i uprzejmy. Jeśli widzisz, że sąsiad ma kłopot z otwarciem drzwi, niesie ciężkie zakupy lub próbuje wprowadzić do piwnicy rower czy wózek, okaż swoją pomoc. Zawsze mile widziane jest także przytrzymanie drzwi, zatrzymanie windy czy ustąpienie pierwszeństwa w przejściu.

  5. Nie bądź kłopotliwy. Unikaj nadmiernych hałasów w swoim mieszkaniu, szanuj wspólną przestrzeń (zachowuj czystość na klatce schodowej i wokół budynku), staraj się też zawsze ostrzegać najbliższych sąsiadów o planowanej imprezie – dzięki temu będą znacznie bardziej wyrozumiali, jeśli w mieszkaniu po 22:00 wciąż będzie trochę głośno.

Życie w nowym mieszkaniu będzie znacznie przyjemniejsze, jeśli układy z sąsiadami będą przyjacielskie i uczciwe. Warto o to zadbać już od momentu przeprowadzki.