Fronton

Nowoczesne urządzanie mieszkań: Jak zaaranżować okna?

09 maj 2019, 09:58

Aranżacja mieszkania to nie tylko wybór wykończenia, zakup mebli czy dekoracji. To także konieczność zadbania o stałe elementy mieszkania – między innymi okna. Aranżacja okien sprowadza się do trzech ważnych kroków, o których piszemy poniżej.

3 kroki do pięknych okien w domu

Okna mogą być ozdobą domu. Mogą także być jego słabą stroną lub pozostawać zupełnie niezauważone wśród innych elementów aranżacji. Warto jednak wykorzystać potencjał tych elementów i nadać im możliwie jak najpiękniejszy wygląd. Jak można to zrobić?

  1. Po pierwsze: dobry wybór okien. Tutaj należy skupić się zarówno na stylistyce okien, jak i na ich jakości i funkcjonalności. Stylistycznie okna powinny pasować zarówno do całości urządzanego wnętrza, jak i do tego, jak budynek prezentuje się z zewnątrz. Jeśli mamy do czynienia ze starszym budownictwem, zainstalowanie nowoczesnych okien może sprawić, że będą się trochę "gryzły" wizualnie z pozostałymi jego elementami. Pod tym kątem warto też rozważyć kolorystykę stolarki okiennej. Jeśli chodzi o kwestie funkcjonalności i jakości, warto przede wszystkim przeanalizować oferty lokalnych producentów i porównać je ze sobą. Parametry takie jak izolacja termiczna i akustyczna oraz odporność na próby włamania będą kluczowe podczas tego wyboru. Co więcej, należy zwrócić uwagę na sposób otwierania okien, który będzie miał duże znaczenie podczas późniejszego użytkowania.

  2. Po drugie: dekoracje. Mając już zainstalowane okna w domu czy mieszkaniu, pora na ich wizualną aranżację. Będziemy stać przed wyborem zakupu rolet, żaluzji, zasłon. Będziemy także musieli zdecydować, co (i czy w ogóle cokolwiek) znajdzie się na parapetach oraz jakie elementy wyposażenia będą stały w pobliżu okien. Zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne dają szerokie parapety. Można na nich ustawić wiele różnorodnych dekoracji lub nawet wykorzystać jako siedziska. Niektórzy miłośnicy zwierząt postanawiają właśnie tam umieścić ich legowiska. Jednak również wąskie parapety da się ciekawie – i praktycznie – zagospodarować. Najwięcej o tym wiedzą zapaleni hodowcy roślin. Kilka inspiracji można znaleźć w galerii poniżej.

  3. Po trzecie: nieustanna dbałość o wygląd. Aby okna dobrze się prezentowały, muszą być przede wszystkim czyste. Dlatego konieczne jest regularne mycie zarówno szyb, jak i pozostałych elementów okien. Ponadto warto sezonowo sprawdzać stan okien i jeśli zachodzi taka konieczność, wymieniać uszczelnienia, odnawiać, dokręcać poluzowane elementy. W ten sposób zapewnimy im dłuższą żywotność, estetyczny wygląd i przede wszystkim najwyższy poziom funkcjonalności.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć, które mogą stać się inspiracją w aranżacji okien w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że pełnią one rolę nie tylko użytkową, ale też estetyczną – są tak samo ważnym elementem mieszkania jak podłogi, drzwi czy ściany, dlatego poświęćmy im tyle uwagi, na ile zasługują.

Przeczytaj także: Minimalizm w mieszkaniu. Jak go osiągnąć w 5 krokach?