Fronton

Praktyczne urządzanie mieszkania - cz. III: 3 lub 4 pokoje

19 czerwiec 2018, 13:06

Mieszkania trzypokojowe i czteropokojowe uchodzą za lokale przeznaczone dla rodzin i zwykle właśnie pod tym kątem są urządzane. Ważne jest, aby każdy z członków rodziny miał "swój kąt", a oprócz tego, żeby znalazło się miejsce, gdzie można wspólnie spędzić czas.

Oczywiście podczas urządzania dużego mieszkania pojawiają się pewne komplikacje, dotyczące np. ustawienia mebli czy pomieszczenia wszystkich rzeczy. Są jednak sposoby na to, by wybrnąć z tych problemów. Kilka porad w tym temacie prezentujemy poniżej.

Jak urządzić mieszkanie 3-lub 4-pokojowe?

Aby zabrać się do tego od właściwej strony, trzeba przede wszystkim przeanalizować następujące kwestie:

  1. Ile przestrzeni jest do wykorzystania i ile osób będzie tu mieszkało? 3-osobowej rodzinie znacznie łatwiej będzie się pomieścić w 3-pokojowym mieszkaniu niż rodzinie z dójką lub trójką dzieci. Dlatego trzeba zderzyć ze sobą te dwa aspekty: ilość pokoi i liczbę członków rodziny. Następnie należy zdecydować, czy któreś pokoje muszą być dzielone przez rodzeństwo, czy też każde z dzieci może mieć swój własny.

  2. Jakie role mają pełnić poszczególne pomieszczenia? Jedno z nich, jeśli jest taka możliwość, powinno pełnić funkcję salonu/pokoju dziennego. Z punktu widzenia relacji w rodzinie bardzo ważne jest to, by w mieszkaniu istniała przestrzeń wspólna dla wszystkich, w której domownicy mogą się spotykać i razem spędzać czas. Rolę taką może pełnić także duża jadalnia, w której jada się wspólne posiłki. Pozostałym pomieszczeniom należy natomiast przydzielić inne role: pokój dziecięcy, sypialnia rodziców, a może pralnia? Wszystko zależy od wielkości i układu mieszkania. Ważne jest jednak, aby zaplanować te kwestie zanim jeszcze wprowadzimy się do mieszkania. Warto pomierzyć ściany i zastanowić się nad potencjalnym ustawieniem mebli w poszczególnych pomieszczeniach.

  3. Jak pomieścić wszystkie rzeczy? Im większa rodzina, tym więcej drobnych przedmiotów. Każdy z nich nie zajmuje wiele przestrzeni, ale wszystkie razem... Pościele, ręczniki, kołdry, poduszki, koce, naczynia i akcesoria kuchenne – wszystko to musi znaleźć swoje miejsce w mieszkaniu. Dlatego warto z okazji przeprowadzki przede wszystkim zrobić przegląd swoich rzeczy i zdecydować, czy na pewno wszystkie są niezbędne. Niektóre z nich na pewno zostały z czystego nawyku "chomikowania". Chcąc uniknąć chaosu i zagracenia nowego mieszkania, części z nich należy się bez sentymentów pozbyć. Takie odświeżenie dobrze zrobi wszystkim domownikom i pozwoli lepiej zacząć nowy etap życia po przeprowadzce.

  4. Jak sprawić, żeby mieszkanie było estetyczne, a jednocześnie funkcjonalne? To pytanie, na które trudno jest znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź. Warto jednak przede wszystkim postawić na użytkowe, a jednocześnie eleganckie umeblowanie. Unikajmy mebli, które mają głównie "wyglądać". Oczywiście jeśli mamy do dyspozycji dużo przestrzeni, np. w mieszkaniu 4-pokojowym, w tej kwestii pojawia się znacznie więcej swobody.

Mamy nadzieję, że powyższe uwagi pozwoliły zobaczyć urządzanie mieszkania w nieco innym świetle. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia!