Fronton

Sposoby na samodzielne wyciszenie mieszkania

20 lipiec 2021, 10:26

Głośny sąsiad, ruchliwa ulica, plac zabaw pod oknem? To tylko kilka przyczyn, dlaczego w mieszkaniu czasem słyszymy uciążliwy hałas. Technologia budowlana cały czas się rozwija, a nowe mieszkania budowane są z materiałów o wyższych właściwościach akustycznych. Mimo to wciąż może się zdarzyć, że będą do nas dobiegać dźwięki z zewnątrz lub zza ściany. Jest to nieodłączny element mieszkania w budynku wielorodzinnym. Jak sobie z tym poradzić? Jak można dodatkowo wyciszyć czy wygłuszyć mieszkanie? Oto kilka naszych propozycji.

Wyciszanie i wygłuszanie mieszkania

... czyli jak odizolować się od niechcianych dźwięków

Wyciszanie mieszkania ma na celu zminimalizowanie dźwięków, które słyszymy zza ściany. W ten sposób ograniczamy również te odgłosy, które mogą się przedostawać do sąsiadów z naszego domu i chronimy swoją prywatność. W jaki sposób można na własną rękę wyciszyć mieszkanie?

  • Ekrany akustyczne – specjalne płyty wypełnione wełną są dostępne w wersjach ozdobnych, dlatego mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub być formą estetycznego wykończenia ścian. Istnieją także ekrany wolnostojące oraz wiszące. Można je sprawnie wkomponować w wystrój pomieszczenia.
  • Dźwiękoszczelne panele ścienne – łatwe w montażu, dostępne w różnych wzorach i wersjach kolorystycznych, możliwe do zamontowania w każdym pomieszczeniu. Nie tylko wyciszają, ale także doskonale się prezentują.
  • Meble akustyczne – tę funkcję w głównej mierze spełniają meble tapicerowane dźwiękochłonnym materiałem, a także elementy wystroju takie jak poduszki, dywany, miękkie zasłony. Tego typu akcesoria sprawiają, że dźwięk w pomieszczeniu słabiej się rozchodzi. Przekłada się to głównie na to, że jesteśmy mniej słyszani przez naszych sąsiadów. Jednak również i zza ścian dźwięki słabiej do nas dochodzą.
  • Podwieszany sufit – jeśli problematyczny sąsiad mieszka nad nami, możemy wyciszyć mieszkanie obniżając sufit. Może to się odbyć również z korzyścią estetyczną dla mieszkania, choć niestety będzie się wiązało ze sporymi kosztami.
  • Mata wygłuszająca – jeśli z kolei hałaśliwi sąsiedzi są pod nami, rozwiązaniem jest zamontowanie maty wygłuszającej pod podłogą. Wiąże się to z koniecznością wymiany posadzki, więc przedsięwzięcie to warto wykonać przy okazji remontu. Jeśli natomiast nie planujemy tak dużej inwestycji, możemy położyć w mieszkaniu dywan, który przynajmniej częściowo ograniczy problem.

Wygłuszanie mieszkania jest z kolei ukierunkowane na zmniejszenie ilości dźwięków dobiegających z zewnątrz, np. z ulicy lub z placu zabaw. Nawet jeśli kupuje się np. nowe mieszkanie w Krakowie w spokojnej dzielnicy, nie daje to gwarancji, że przez całą dobę będzie panowała idealna cisza. Jak zadbać o to, żeby z podwórka docierało jak najmniej dźwięków?

  • Okna o wysokich parametrach izolacji akustycznej – w nowym budownictwie na szczęście są już standardem. Jeśli jednak okaże się, że nasze okna nie spełniają oczekiwań pod tym względem, warto rozważyć ich wymianę. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców ruchliwych dzielnic, osób mieszkających perzy ulicach oraz tych, którzy posiadają mieszkania na parterze lub pierwszym piętrze. Rozwiązaniem doraźnym może być dodatkowe uszczelnienie okien.
  • Okiennice – można je montować zarówno na zewnątrz budynku, jak i w mieszkaniu. Ochronią przed hałasem i nadmiernym nasłonecznieniem, a przy tym mogą się stać ciekawym elementem dekoracyjnym. Mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, aluminium czy PVC. Niestety nie wszędzie jest możliwość ich montażu.
  • Wyciszające zasłony – efekt może nie będzie spektakularny, ale na pewno puszyste, pluszowe zasłony będą pochłaniały przynajmniej część dźwięków z zewnątrz. Przy okazji mogą się bardzo atrakcyjnie prezentować i urozmaicać wnętrze.

Nowe mieszkania – więcej ciszy i prywatności

Aktualne normy budowlane są zaostrzane głównie pod względem termoizolacji. Konieczne jest używanie energooszczędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jednak wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, dokładamy starań, aby także inne aspekty mieszkania były jak najbardziej dogodne. Dlatego w naszych nowych mieszkaniach w Krakowie stawiamy również na jak najskuteczniejszą izolację dźwięków, która gwarantuje więcej prywatności i wyższy komfort mieszkania.