Fronton

Urządzanie mieszkań w 2018 roku: jakie trendy będą królować?

19 czerwiec 2018, 13:27

Co roku pod koniec grudnia architekci wnętrz i dekoratorzy starają się przewidzieć, jakie trendy wnętrzarskie będą królowały przez kolejne 12 miesięcy. Co 2018 rok przyniesie nowego w aranżacji wnętrz, a jakie trendy pozostaną niezmienne? Które motywy będą dominowały, a które znikną z naszych mieszkań? Oto nasze prognozy.

Modne urządzanie mieszkań w 2018 roku

Nadejście nowego roku nie oznacza oczywiście, że z dnia na dzień nasze mieszkania zmienią się nie do poznania - znikną z nich dekoracje modne w 2017 roku, a pojawią się zupełnie nowe. Urządzanie mieszkań to wieloetapowy proces. Polega na poszukiwaniu, eksperymentowaniu, wypróbowywaniu nowych rozwiązań. Które z nich mają największą szansę na swoje "5 minut" w ciągu najbliższych miesięcy?

  1. Kolor fioletowy. Według Instytutu Pantone, kolorem, który będzie królował w 2018 roku, będzie fiolet, a dokładnie odcień Ultra Violet (18-3838). Jako że jest to kolor dość wyrazisty, raczej nie będziemy malować nim ścian (ale kto wie?). Bardzo możliwe jednak, że w mieszkaniach będą pojawiały się meble i dekoracje (np. zasłony, ramy) w tym właśnie odcieniu.

  2. Modne barwy: granatowy, jasnoszary, piaskowy, kremowa biel. To kolejne wskazane przez Pantone barwy, które mają dominować w najbliższym roku (Sailor Blue, Harbor Mist, Warm Sand, Coconut Milk).

  3. Złote dodatki. Specjaliści od aranżacji wnętrz zauważają rosnące zainteresowanie drobnymi złotymi detalami. Ramki na zdjęcia, nóżki stolików kawowych, złote uchwyty w szafkach. Nie będą to elementy wyszukane, wręcz przeciwnie – wykwintność złota zderzy się z prostotą w designie, dzięki czemu powstaną rozwiązania stonowane, a jednocześnie wyjątkowo eleganckie.

  4. Roślinne motywy. Możemy spodziewać się liści, pnączy, kwiatów - zarówno na tapetach, jak i na zasłonach czy narzutach. Motyw roślinny będzie też królował w drobniejszych elementach dekoracyjnych.

  5. Przeszklenia i lustra. Dają poczucie przestrzeni i swobody, a przy tym nadają wnętrzom elegancji i klasy. W 2018 roku w wielu domach pojawią się dodatkowe lustra oraz szklane stoliki.

W jakim stopniu prognozy te się sprawdzą? Odpowiedź na to pytanie przyniosą kolejne miesiące. Póki co jednak rok zapowiada się naprawdę ciekawie, a fani modnej aranżacji mieszkań z pewnością znajdą wiele inspiracji i pomysłów.

Nowe mieszkania i starsze wnętrza – jak je aranżować?

Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że nie do każdego rodzaju mieszkania będą pasowały wymienione wyżej trendy. Wnętrza nieruchomości w starszym budownictwie, np. w kamienicach, powinny być utrzymane raczej w klasycznym stylu. Nowoczesne rozwiązania dużo lepiej sprawdzą się w przypadku nowych mieszkań. Podążanie za trendami nie zawsze ma sens. Niekiedy zboczenie z tej ścieżki i poszukiwanie własnych, choć z pozoru niemodnych rozwiązań przynosi znacznie lepsze rezultaty.