Fronton

Zmiany w przepisach dotyczących nowych mieszkań

19 czerwiec 2018, 13:07

Zgodnie z najnowszymi przepisami, nowe mieszkania nie będą mogły mieć powierzchni poniżej 25 m2. Zmienią się też wymagania dotyczące układu i kształtu niektórych pomieszczeń.

Zmiany w budownictwie mieszkaniowym już od stycznia

W wyniku nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków, którą podpisał właśnie minister budownictwa i infrastruktury, zmienią się niektóre wymagania dotyczące nowych mieszkań. Budujący będą musieli stosować się do nich przy projektowaniu lokali mieszkalnych już od 1 stycznia 2018 roku.

Kawalerki minimum 25-metrowe

Pierwszą z wprowadzonych zmian są nowe wymogi dotyczące metrażu mieszkań – będzie to minimum 25 m2. Choć na kawalerki jest obecnie bardzo duży popyt – nawet na te, których metraż jest nieco mniejszy – to ministerstwo ma nadzieję ograniczyć w ten sposób budowę lokali, które powstają w miejscach przeznaczonych do zamieszkania, a w praktyce pełnią rolę lokali usługowych.

Łazienki bez wydzielonego miejsca na pralkę

Kolejną z wprowadzonych zmian jest zniesienie konieczności projektowania łazienek z miejscem na pralkę. Dotychczas obowiązywał przepis, że w łazience musi być przewidziane miejsce, w którym można postawić pralkę, jednak autorzy nowelizacji twierdzą, że jest to niepotrzebna pozostałość z czasów PRL. Obecnie pralki stawia się często w innych częściach mieszkania – np. w kuchni lub w wydzielonym do tego celu pomieszczeniu. Narzucanie lokatorom tego, gdzie mają stać poszczególne sprzęty, nie ma obecnie najmniejszego sensu, w związku z czym wymóg ten zniknie z obowiązującego prawa.

Aneksy kuchenne w mieszkaniach jednopokojowych

Trzecia ważna zmiana dotyczy aneksów kuchennych w jednopokojowych mieszkaniach. Jak dotąd nie można było stosować takiego rozwiązania – w kawalerce kuchnia musiała być oddzielona od pokoju. Zgodnie z nowymi przepisami, w mieszkaniu jednopokojowym będzie można zaprojektować aneks kuchenny, pod warunkiem że zastosuje się wentylację grawitacyjną oraz umieści się tam kuchenkę elektryczną.

Nowe przepisy – lepsze warunki?

Są to najważniejsze, choć nie jedyne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja przepisów. Pozostałe dotyczą między innymi kwestii energooszczędności budynków oraz ich wyposażenia technicznego. Zmienione zostały także niektóre kwestie dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego czy sposobu zagospodarowywania działek budowlanych. Powyższe zmiany jednak najbardziej bezpośrednio dotyczą samych lokatorów i będą źródłem niemałych zmian na rynku mieszkaniowym w ciągu najbliższych lat.

Jak podkreślają twórcy przepisów, nowe regulacje mają dać większą swobodę aranżacji nowych mieszkań oraz poprawić warunki mieszkaniowe lokatorów tych najmniejszych nieruchomości. Miejmy nadzieję, że przewidywania się sprawdzą, a wprowadzone zmiany wszystkim wyjdą na dobre.