Fronton

10 największych wad mieszkań w blokach

19 czerwiec 2018, 12:50

Mieszkania w blokach, zwłaszcza te starsze, mają całe mnóstwo cech, na które narzekają ich mieszkańcy. Mowa głównie o budynkach z tak zwanej wielkiej płyty, choć także i w nowszym budownictwie deweloperzy niejednokrotnie powielają te same grzechy.

 

Jakie cechy mieszkań najbardziej nam przeszkadzają? Poznaj grzechy deweloperów

Rzeczy, na które najczęściej narzekają mieszkańcy bloków, to:

  1. Niewygodny kształt pokoi. Bardzo często można natrafić na długie, ale wąskie pokoje, które niezwykle ciężko jest umeblować.

  2. Małe pomieszczenia. W nowoczesnym budownictwie stawia się raczej na otwarte przestrzenie, a ściany i drzwi pomiędzy pomieszczeniami nie są już koniecznością. W starszych mieszkaniach natomiast królują małe pokoje, które często tworzą wrażenie ciasnoty.

  3. Zbyt mała łazienka. Często jako niedogodność podaje się także oddzielną łazienkę i toaletę.

  4. Słabe nasłonecznienie mieszkania lub przeciwnie – zbyt duże nasłonecznienie. Zależy to od kierunku, na który wychodzą okna mieszkania. Problem jest wyjątkowo uciążliwy w przypadku nieruchomości, w których wszystkie okna wychodzą tylko na jedną stronę. Niekiedy kłopotliwe są też zbyt małe okna lub zbyt mała ich ilość – wtedy mieszkanie nie jest odpowiednio naświetlone, wydaje się ciemne i ponure.

  5. Zbyt mały balkon lub jego zupełny brak. Obecnie coraz częściej buduje się mieszkania z tarasami lub obszernymi balkonami. W starszym budownictwie tego niestety brakuje.

  6. Brak odpowiedniej wentylacji w łazience. To niestety wada projektowa wielu mieszkań. Problem mogłoby rozwiązać okno w łazience, jednak w blokach rzadko kiedy można się na nie natknąć.

  7. Za mała odległość między budynkami. Bloki powstające "okno w okno" to częsty problem nawet w budownictwie XXI wieku. W efekcie konieczne są niemal całodobowo zasłonięte rolety i zasłony, a nieumyślne podglądanie sąsiadów niestety każdemu od czasu do czasu się zdarza.

  8. Cienkie ściany między mieszkaniami. Dyskomfort związany z przymusowym słuchaniem odgłosów i rozmów osób mieszkających obok jest tak samo uciążliwy jak brak poczucia prywatności.

  9. Brak miejsca do przechowywania. Zarówno w samym mieszkaniu, jak i poza nim (brak komórek i wózkowni, małe piwnice).

  10. Za mała ilość miejsc parkingowych lub zbyt małe garaże. Projektanci budynków kilkadziesiąt lat temu nie przewidywali, że tak dużo miejsca będzie wkrótce potrzeba na parkingi. Jednak nawet współcześnie mieszkańcy budynków wyposażonych w miejsca garażowe narzekają, że są one zbyt małe i niewygodne.

Na szczęście większość tych wad została w ostatnich latach wyeliminowana, a deweloperzy starają się wsłuchiwać w potrzeby młodych pokoleń i dostosowywać do nich swoje projekty. Niektóre współczesne budynki mieszkalne wciąż niepozbawione są wad, zwłaszcza jeśli mowa o tanim, masowym budownictwie. Osoby poszukujące komfortu powinny zainteresować się mieszkaniami w wyższym standardzie - apartamentami budowanymi w oparciu o najnowsze, dyktowane oczekiwaniami klientów trendy w mieszkalnictwie.