10 największych wad mieszkań w blokach

Mieszkania w blokach, zwłaszcza te starsze, mają całe mnóstwo cech, na które narzekają ich mieszkańcy. Mowa głównie o budynkach z tak zwanej wielkiej płyty, choć także i w nowszym budownictwie deweloperzy niejednokrotnie powielają te same grzechy.
Jakie cechy mieszkań najbardziej nam przeszkadzają? Poznaj grzechy deweloperów
Rzeczy, na które najczęściej narzekają mieszkańcy bloków, to:
-
Niewygodny kształt pokoi. Bardzo często można natrafić na długie, ale wąskie pokoje, które niezwykle ciężko jest umeblować.
-
Małe pomieszczenia. W nowoczesnym budownictwie stawia się raczej na otwarte przestrzenie, a ściany i drzwi pomiędzy pomieszczeniami nie są już koniecznością. W starszych mieszkaniach natomiast królują małe pokoje, które często tworzą wrażenie ciasnoty.
-
Zbyt mała łazienka. Często jako niedogodność podaje się także oddzielną łazienkę i toaletę.
-
Słabe nasłonecznienie mieszkania lub przeciwnie – zbyt duże nasłonecznienie. Zależy to od kierunku, na który wychodzą okna mieszkania. Problem jest wyjątkowo uciążliwy w przypadku nieruchomości, w których wszystkie okna wychodzą tylko na jedną stronę. Niekiedy kłopotliwe są też zbyt małe okna lub zbyt mała ich ilość – wtedy mieszkanie nie jest odpowiednio naświetlone, wydaje się ciemne i ponure.
-
Zbyt mały balkon lub jego zupełny brak. Obecnie coraz częściej buduje się mieszkania z tarasami lub obszernymi balkonami. W starszym budownictwie tego niestety brakuje.
-
Brak odpowiedniej wentylacji w łazience. To niestety wada projektowa wielu mieszkań. Problem mogłoby rozwiązać okno w łazience, jednak w blokach rzadko kiedy można się na nie natknąć.
-
Za mała odległość między budynkami. Bloki powstające "okno w okno" to częsty problem nawet w budownictwie XXI wieku. W efekcie konieczne są niemal całodobowo zasłonięte rolety i zasłony, a nieumyślne podglądanie sąsiadów niestety każdemu od czasu do czasu się zdarza.
-
Cienkie ściany między mieszkaniami. Dyskomfort związany z przymusowym słuchaniem odgłosów i rozmów osób mieszkających obok jest tak samo uciążliwy jak brak poczucia prywatności.
-
Brak miejsca do przechowywania. Zarówno w samym mieszkaniu, jak i poza nim (brak komórek i wózkowni, małe piwnice).
-
Za mała ilość miejsc parkingowych lub zbyt małe garaże. Projektanci budynków kilkadziesiąt lat temu nie przewidywali, że tak dużo miejsca będzie wkrótce potrzeba na parkingi. Jednak nawet współcześnie mieszkańcy budynków wyposażonych w miejsca garażowe narzekają, że są one zbyt małe i niewygodne.
Na szczęście większość tych wad została w ostatnich latach wyeliminowana, a deweloperzy starają się wsłuchiwać w potrzeby młodych pokoleń i dostosowywać do nich swoje projekty. Niektóre współczesne budynki mieszkalne wciąż niepozbawione są wad, zwłaszcza jeśli mowa o tanim, masowym budownictwie. Osoby poszukujące komfortu powinny zainteresować się mieszkaniami w wyższym standardzie - apartamentami budowanymi w oparciu o najnowsze, dyktowane oczekiwaniami klientów trendy w mieszkalnictwie.