Fronton

10 pomysłów na ekologiczne ozdoby świąteczne

13 grudzień 2018, 10:26

Ostatnio podpowiadaliśmy, jak można ciekawie udekorować dom w świątecznym klimacie. Dziś mamy jeszcze więcej pomysłów, które na pewno przypadną do gustu osobom preferującym ekologiczny styl życia. Nie musisz korzystać z błyszczących bombek i światełek, aby wspaniale przystroić swoje mieszkanie na święta. Ci, którzy prowadzą dom w stylu eko, bardzo często decydują się na własnoręczne wykonanie ozdób z naturalnych materiałów. Najciekawsze pomysły prezentujemy poniżej.

Ekologiczne ozdoby – zrób to sam!

Oto kilka pomysłów na to, jak wykorzystać naturalne materiały do stworzenia pięknych dekoracji świątecznych w stylu eko.

 

  1. Szyszki. Można z nich zrobić piękne stroiki i zawieszki, a także zastąpić nimi standardowe ozdoby choinkowe. Stworzą wspaniały klimat, a dodatkowo wprowadzą do mieszkania piękny zapach lasu.

  2. Orzechy i łupiny. Zarówno same orzechy (zwłaszcza włoskie), jak i pozostałości po nich, czyli łupinki, mogą się stać świetną podstawą dekoracji – stroików lub mini-świeczek. Orzechy, podobnie jak szyszki, także dobrze sprawdzą się na choince.

  3. Suszone owoce. Pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, jabłka albo nieco bardziej egzotyczne karambole – te owoce pięknie się prezentują w formie suszonych plasterków. Można z nich zrobić zawieszki lub po prostu stworzyć ciekawą kompozycję do postawienia na stole czy półce.

  4. Pomarańcze. Wydrążone pomarańcze można wypełnić woskiem i zrobić z nich piękne, pachnące świeczki. Dodatkowo można je ozdobić np. goździkami.

  5. Cynamon i goździki. Te wspaniałe przyprawy kojarzą się ze świętami i zimą. Kuchnia nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie można je wykorzystać. Świetnie sprawdzą się jako ozdoby, np. elementy świątecznych wieńców, stroików na stół, wiszących dekoracji i innych kompozycji.

  6. Kora drzewa. Znaleziony w lesie kawałek kory może pełnić wiele ról, np. eko-talerzyka czy miseczki, w której umieścimy owoce, orzechy, ozdoby czy świeczki.

  7. Gałęzie i gałązki. Można z nich stworzyć wspaniałe wieńce, ozdoby na drzwi i zawieszki. Wystarczy gałązka, do której sznurkiem przyczepi się kilka szyszek. Minimum pracy, maksimum efektu.

  8. Papier. Ozdoby papieru niektórym kojarzą się jedynie z pracami wykonywanymi w szkole, a przecież papier ma znacznie większy potencjał niż się z pozoru wydaje. Papierowe gwiazdki, aniołki czy skrzaty mogą wspaniale przyozdobić całe mieszkanie.

  9. Masa solna. Można z niej wykonać świąteczne figurki lub zawieszki na choinkę. Lepienie i malowanie takich ozdób daje mnóstwo frajdy.

  10. Wypieki. Własnoręcznie wykonane i ozdobione pierniczki to chyba najlepsza ozdoba z całej tej listy. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także doskonale smakują (kiedy już przestają pełnić swoją dekoracyjną rolę).

Jak podobają się Wam te pomysły na ekologiczne ozdoby? Mamy nadzieję, że dzięki nim Wasze mieszkania będą w tym roku przepięknie wyglądały i pachniały. Życzymy miłego dekorowania!