Fronton

Czy ceny mieszkań w 2018 roku będą rosły?

19 czerwiec 2018, 13:25

Wzrost cen mieszkań w końcówce 2017 roku to jedna z przesłanek przemawiających za tym, że w 2018 roku czekają nas kolejne podwyżki w branży. Z czego mogą wynikać i czy rzeczywiście nie da się ich uniknąć?

Ceny mieszkań deweloperskich w 2018 roku

Analitycy rynku nieruchomości twierdzą, że ceny mieszkań deweloperskich będą w 2018 roku wyższe niż w 2017. Z czego wynikać będzie ten wzrost? Deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na wyższe ceny gruntu, zwłaszcza w dużych miastach jak np. Kraków, gdzie atrakcyjne działki budowlane cieszą się dużym zainteresowaniem, a jest ich przecież coraz mniej. Kolejny czynnik to wzrost kosztów wykonawstwa. W efekcie, aby biznes był opłacalny, mieszkania deweloperskie będą musiały w kolejnych latach kosztować więcej, a stracą na tym niestety kupujący.

Rozwiązaniem dla nich jest zakup ostatnich mieszkań z lat 2016-2017, wybudowanych jeszcze po niższych kosztach i w związku z tym tańszych niż te, które trafią na rynek w przeciągu kolejnych 12 miesięcy.

Czy warto kupować mieszkania w 2018 roku?

Niektórzy potencjalni nabywcy mieszkań z pewnością zastanawiają się, czy wobec tego nie należałoby wstrzymać się z zakupem nieruchomości przez następny rok i poczekać, aż ceny będą niższe. Dużo jednak wskazuje na to, że na spadek nie ma co liczyć w ciągu najbliższych lat. Wręcz przeciwnie, ceny mieszkań powoli, ale systematycznie rosną, a w związku z tym im szybciej zapadnie decyzja o kupnie, tym bardziej będzie opłacalna.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie lata są bardzo korzystne pod względem cenowym dla kupujących. Deweloperzy zaś zarabiają na coraz większej ilości sprzedawanych mieszkań – popyt na nie jest duży, więc pomimo raczej niskich cen transakcje są opłacalne.

Zobacz także: Czy warto się spieszyć z zakupem mieszkania?

Kup mieszkanie na atrakcyjnych warunkach

Osoby, które planują zakup mieszkania w 2018 roku, powinny zapoznać się z najnowszymi propozycjami deweloperskimi. W bardzo wielu przypadkach mieszkania w wysokim standardzie i atrakcyjnej okolicy można kupić w cenie podobnej do mieszkania z drugiej ręki, przy czym warto rozważyć możliwość zamówienia "mieszkania pod klucz", czyli w pełni wykończonego i przeznaczonego do wprowadzenia się od razu. W przypadku nieruchomości z drugiej ręki niekiedy konieczny jest wcześniejszy remont lub przynajmniej odświeżenie pomieszczeń, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kolejną kwestią, którą powinni wziąć pod uwagę kupujący, są koszty utrzymania mieszkania. Warto zorientować się, jaka jest wysokość czynszu, ile mogą potencjalnie wynosić comiesięczne rachunki i jakie jeszcze koszty muszą ponosić właściciele (np. opłata za miejsce garażowe). Mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta to także konieczność codziennego dojazdu do pracy, co również generuje koszty. Dokładna analiza wszystkich tych kwestii pozwoli zdecydować, czy i jakie mieszkanie kupić w 2018 roku oraz jakie związane z nim inwestycje będzie można podjąć przed lub po wprowadzeniu się do niego.