Fronton

Czy warto kupować mieszkania bezpośrednio?

15 maj 2019, 11:49

Zakup mieszkania to bez wątpienia bardzo stresująca decyzja. Jest to duży wydatek i zobowiązanie na wiele lat. Dlatego wybór musi być przemyślany. Wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy pośredników nieruchomości, inni natomiast wolą kupować mieszkania bezpośrednio. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które dziś postaramy się pokrótce przedstawić.

Dla kogo współpraca z biurem nieruchomości?

Skorzystanie z usług pośredników to rozwiązanie polecane osobom, które słabiej orientują się w rynku nieruchomości, mają ograniczony czas lub lub mieszkają w pewnej odległości od miejsca, w którym chcą kupić mieszkanie. Biuro przygotowuje oferty w oparciu o wytyczne wyznaczone przez klienta, a następnie przedstawia je, organizuje spotkania ze sprzedającym i oglądanie mieszkań. Bez wątpienia zaletą takiego rozwiązania jest duża wygoda. Przedstawiamy swoje oczekiwania i dostajemy oferty, które je spełniają, a spośród nich możemy szybko wybrać tę, która odpowiada nam w największym stopniu. Biura nieruchomości załatwiają także wszystkie formalności związane z zakupem, oszczędzając klientom pewnej dozy stresu. Niekiedy oferują także pomoc w znalezieniu atrakcyjnej oferty kredytowej.

Warto jednak pamiętać, że za usługi trzeba płacić. Nawet jeśli to nie kupujący, a sprzedający płaci prowizję, cena mieszkania wystawionego za pośrednictwem biura nieruchomości jest zwykle wyższa niż przy zakupie bezpośrednim – więc w praktyce to kupujący ponosi ten koszt. Ponadto zawsze istnieje ryzyko, że pośrednik będzie próbował namówić nas do zakupu nieruchomości, wyolbrzymiając jej zalety i ukrywając jej mankamenty – w końcu zależy mu głównie na tym, aby zarobić na transakcji.

Kupowanie mieszkań bezpośrednio – ryzyko czy szansa na oszczędność?

Jeśli chodzi o zakup mieszkania bezpośrednio od właściciela, największą zaletą jest zazwyczaj niższa cena i większe możliwości jej negocjacji. Poza tym mamy wtedy większy wpływ na to, jakie mieszkanie kupujemy – sami przeglądamy oferty, sami oceniamy standard i ufamy jedynie własnemu osądowi, a nie zdaniu osoby trzeciej. Wszystkie formalności związane z transakcją i umową trzeba jednak załatwić samodzielnie, co wymaga pewnej orientacji w procedurach oraz poświęcenia własnego czasu na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Pojawia się też ryzyko oszustwa, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność i zweryfikować wszystkie podawane przez sprzedającego informacje.

Sprawa ta wygląda inaczej, jeśli kupuje się mieszkania bezpośrednio od dewelopera, a nie od osoby prywatnej. Wtedy wymogi formalne są znacznie bardziej zaostrzone, a ryzyko oszustwa właściwie nie istnieje. Nawet jeśli nieruchomość ma jakieś wady, po zgłoszeniu ich w protokole odbioru deweloper ma obowiązek usunąć je w wyznaczonym terminie. Co więcej, przy zakupie nowego mieszkania, formalności pozostają po stronie firmy deweloperskiej. Dodatkowym plusem jest fakt, że często takie firmy oferują także doradztwo kredytowe i pomagają z sfinansowaniu inwestycji. Pozwala to kupującym na oszczędność czasu i nerwów.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje zalety i wady – warto je dokładnie rozważyć, zastanowić się nad własnymi potrzebami i wybrać najlepszą dla siebie, indywidualną drogę.

Czytaj także: Mieszkania z rynku pierwotnego – dlaczego warto je kupować?