Fronton

Dodatkowa powierzchnia mieszkania: balkon, taras czy loggia?

12 lipiec 2018, 11:09

Choć balkon, taras i loggia wydają się być jednym i tym samym, to ta naprawdę pomiędzy tymi częściami mieszkania istnieje bardzo wiele różnic – przede wszystkim w kształcie i rozmiarach, a co za tym idzie, także w możliwościach ich aranżacji.

Balkon – niewielki, ale przydatny

Balkon to część konstrukcyjna budynku, która jest wysunięta z jego fasady. Można wyróżnić między innymi balkony wspornikowe, podwieszane i podparte. Te pierwsze mocowane są w stropach kondygnacji albo ścianach nośnych. Przybierają formę płyty zakotwionej w stropie lub ścianie i otoczonej zabezpieczającą barierką. Balkony podparte są oparte na fundamentach – są oddzielną konstrukcją połączoną z budynkiem punktowo, nie są więc dla niego obciążeniem i można je dobudować w dowolnym momencie. Balkony podwieszane mocowane są do ściany budynku przy pomocy specjalnych cięgien. Są dla niej jednak obciążeniem, dlatego ważne jest właściwe dobranie ich wagi i materiału (np. drewna lub stali).

Balkony zwykle mają niewielką powierzchnię i w starszym budownictwie najczęściej nie odstają od budynku na więcej niż ok. 1m, choć obecnie spotkać się można z obszerniejszymi konstrukcjami. Ich aranżacja najczęściej ogranicza się do udekorowania kwiatami balkonowymi. Nieduże rozmiary nie dają niestety w tym aspekcie zbyt wielu możliwości.

Taras – doskonałe miejsce na wypoczynek

Taras to konstrukcja pozioma otoczona balustradą, posadowiona na piętrze, parterze lub dachu budynku. Od balkonu odróżnia go przede wszystkim rozmiar. Dzięki temu daje znacznie więcej możliwości aranżacji – duża przestrzeń umożliwia wstawienie mebli i akcesoriów wypoczynkowych. Tarasy zwykle posiadają zadaszenie, niezależnie od tego, na jakiej wysokości budynku są umiejscowione. Ważne jest, aby zabezpieczyć położone poniżej kondygnacje przed spływającą z niego wodą.

Loggia – praktyczna wnęka do zagospodarowania

Loggia stanowi część kondygnacji – jest to wydzielona część lokalu nie wychodząca poza fasadę budynku. Zwykle oddzielona jest od wnętrza mieszkania tak zwanymi oknami balkonowymi. Wnętrze loggii można zabudować lub pozostawić otwartą – w zależności od indywidualnych upodobań. Dzięki temu właściciel mieszkania z takim pomieszczeniem ma dość szerokie możliwości aranżacyjne. Może potraktować loggię podobnie jak taras czy balkon – umeblować i przeznaczyć na wypoczynek. Może też nadać jej cechy dodatkowego pokoju w mieszkaniu i wykorzystać jako składzik na sprzęty domowe, garderobę lub innego rodzaju pomieszczenie użytkowe.

 

Które z tych rozwiązań najbardziej odpowiada Twojemu gustowi? Które wydaje Ci się najwygodniejsze i/lub najbardziej atrakcyjne wizualnie?

 

Zobacz także: Mieszkanie z balkonem – wady i zalety