Fronton

Jak wybrać mieszkanie, gdy posiada się zwierzę domowe?

21 wrzesień 2018, 12:41

Trzymanie zwierząt w mieszkaniu może przysparzać pewnych kłopotów – czy to związanych z wolną przestrzenią, czy z utrzymaniem czystości. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z posiadania zwierząt domowych, zwłaszcza jeśli naprawdę się je kocha. Wszystkie problemy da się przecież obejść przy odpowiednim podejściu do tematu. Jeśli stoisz przed decyzją o zmianie mieszkania, pamiętaj o tym, że będzie w nim mieszkał także Twój pupil i koniecznie weź pod uwagę jego potrzeby.

Mieszkanie ze zwierzakiem – o czym trzeba pomyśleć?

1) Odpowiedni metraż i kondygnacja w budynku.

Kiedy kupujesz mieszkanie, zrób to także z myślą o zwierzęciu. Jeśli zdecydujesz się ma małe mieszkanie, trzymanie w nim np. dużego psa będzie niewygodne nie tylko dla Ciebie, ale także dla niego. Masz myszy, szczury lub chomiki? Gryzonie pozornie zajmują niewiele miejsca – ale jedynie pozornie, ponieważ zagwarantowanie im zdrowych warunków wymaga wstawienia klatki o odpowiedniej wielkości, która także będzie zajmowała cenną przestrzeń. Dlatego wybierając rozmiar mieszkania, postaraj się zarezerwować w nim odpowiednią ilość przestrzeni dla zwierzaka. Zwróć też uwagę na to, czy lokal nie znajduje się zbyt wysoko w budynku – starsze psy mogą mieć bowiem problemy z wchodzeniem po schodach.

2) Mieszkanie dostosowane do potrzeb pupila.
Wnętrze mieszkania warto przystosować do potrzeb futrzastego domownika. Po pierwsze, znajdź odpowiednie miejsce na legowisko, klatkę, terrarium. Weź pod uwagę oświetlenie, przestrzeń wokół oraz charakter samego zwierzaka. Koty np. bardzo często wolą "mieszkać" na wysokości, aby móc z góry bezpiecznie obserwować, co dzieje się w mieszkaniu. Zwierzęta w trzymane w klatkach nie powinny natomiast być narażone na wysokie temperatury i rażące światło słoneczne. Po drugie, zadbaj o bezpieczeństwo zwierzaka. W przypadku kotów należy zabezpieczyć okna i balkon specjalną siatką. Króliki, chomiki i myszy mogą natomiast mieć apetyt na kable, dlatego warto umieścić je w specjalnych osłonach i listwach – dla ich bezpieczeństwa i dla dobra naszych sprzętów.

3) Szanuj sąsiadów i żyj z nimi w zgodzie.
Zrób wszystko, aby Twój zwierzak w żaden sposób nie zakłócał spokoju innych mieszkańców budynku. Najwięcej kłopotów mogą w tym względzie stwarzać psy – zwłaszcza młode, które dopiero uczą się, że w mieszkaniu nie wolno szczekać, po rabatach kwiatowych przed budynkiem nie wolno biegać, na klatce schodowej nie wolno siusiać, a wycieraczki z mieszkania obok nie wolno gryźć. Nie pozwól, aby zwierzak wymknął się spod Twojej kontroli, bo może to zniszczyć Twoje relacje z sąsiadami i sprawić, że będą negatywnie nastawieni do Twojego zwierzęcia i Ciebie samego. Czytaj więcej: Mieszkanie z psem, czyli kilka słów do wielbicieli czworonogów