Fronton

Mieszkanie z psem, czyli kilka słów do wielbicieli czworonogów

19 czerwiec 2018, 13:04

Marzysz o psie, ale obawiasz się, że miasto (zwłaszcza tak duże jak Kraków) nie jest najlepszym środowiskiem dla czworonoga? Wiele osób podziela ten pogląd. Często da się też spotkać z opinią, że "uwięzienie" psa w mieszkaniu to najgorsza krzywda, jaką można mu wyrządzić. Zwykle jednak są to opinie uogólnione, a w praktyce nijak mające się do rzeczywistości.

Pies w mieszkaniu – kilka faktów

Poniższym faktom trudno zaprzeczyć:

  1. Pies potrzebuje ruchu. Jeden więcej, drugi mniej, w zależności od rasy, wieku i charakteru. Problem jednak w tym, że właściciele psów mieszkających w domach czują się często zwolnieni z obowiązku wyprowadzania czworonoga na spacer. Pies wypuszczany jest tylko na podwórko, gdzie załatwia swoje potrzeby, po czym wraca do domu, a samotny półgodzinny spacer pod ogrodzeniem posesji nie przejdzie mu nawet przez myśl. Jeśli właściciel czworonoga dba o to, aby pies dużo spacerował, zażywał ruchu, bawił się na świeżym powietrzu, to nie ma znaczenia, czy mieszka w bloku, czy w domu.

  2. Pies potrzebuje zainteresowania i miłości. To dla czworonoga z pewnością dużo ważniejsze niż ilość przestrzeni do dyspozycji. Warto o tym pamiętać w kontekście psów schroniskowych, które nie mają ani jednego, ani drugiego.

  3. Pies potrzebuje wychowania. Jeśli zostanie właściwie wytresowany, nie będzie uciążliwy ani dla domowników, ani dla ich sąsiadów przez ścianę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do wychowania psów "miejskich" często podchodzi się bardziej odpowiedzialnie. Uczy się je, aby nie szczekały w domu, aby nie zaczepiały obcych, nie zachowywały się agresywnie wobec innych psów.

Pies w mieszkaniu – jak wybrać psa?

Oczywiście nie każda rasa psa polecana jest do zamieszkania w bloku. Niektóre psy mają bardzo dużo energii, a jeśli właściciele nie są w stanie jej spożytkować podczas spacerów, biegania i zabaw, pies może niszczyć meble lub stawać się agresywny.

Są jednak rasy, które należą raczej do "leniwych" i co do nich nie ma wątpliwości, że odnajdą się wszędzie, także w mieszkaniu. Znaleźć wśród nich można zarówno przedstawicieli małych ras (np. mopsy), ras średnich (basset hound), a nawet raz bardzo dużych (czarny terier rosyjski). Po półgodzinnym spacerze psy takie najprawdopodobniej prześpią ze zmęczenia kolejnych kilka godzin.

Aktywność psa zależy także od jego wieku oraz indywidualnego charakteru. Niektóre owczarki niemieckie, choć uchodzą za psy bardzo aktywne i łatwo popadające w nudę, z wiekiem stają się prawdziwymi "kanapowcami", które trudno jest wyciągnąć na dłuższy spacer.

Pies w mieszkaniu – jak wybrać mieszkanie w Krakowie?

Jeśli stajemy akurat przed wyborem mieszkania, możemy obecność czworonożnego członka rodziny potraktować jako jedno z kryteriów. Jeżeli chcemy, aby pupil miał jak najlepsze warunki, postawmy na:

Podsumowując, pies w mieszkaniu nie jest pomysłem złym z założenia. Jeśli właściciel zadba o odpowiednią ilość ruchu i zapewni czworonogowi dobre wychowanie, to z pewnością obie strony będą w tym układzie szczęśliwe.