Fronton

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wakacyjnego wyjazdu?

25 czerwiec 2019, 09:43

Okres wakacyjny to dla złodziei okazja do zebrania dużych łupów. Wiele osób wyjeżdża nawet na kilka tygodni, zostawiając swoje mieszkania i domy bez opieki. Aby uniknąć włamań, kradzieży i zniszczeń, warto zastosować kilka zabezpieczeń.

Jak zmylić złodziei?

Gdy w domu przez kilka dni nie zapala się światło, w skrzynce pocztowej zbiera się korespondencja i reklamy, a wokół mieszkania czy domu nikt się nie pojawia, złodzieje mogą mieć niemal pewność, że domownicy wybrali się na dłuższy wyjazd. To dla nich doskonała okazja do włamania. Dlatego ważne jest, aby na czas nieobecności poprosić kogoś bliskiego lub sąsiada, aby co jakiś czas odwiedzał mieszkanie, wybierał ze skrzynki korespondencję, zapalał światło. Przy okazji może podlać kwiatki i upewnić się, że w mieszkaniu nie było żadnej awarii. Najlepiej, aby takie odwiedziny były nieregularne – nawet jeśli złodzieje będą wiedzieli o tym, że właścicieli nie ma na miejscu, nigdy nie będą mogli być pewni, kiedy do mieszkania ktoś zawita, a to może skutecznie zniechęcić ich do prób włamania.

Ochrona mieszkania przed włamaniem

W mieszkaniu warto zastosować kilka zabezpieczeń na wypadek, gdyby jednak ktoś chciał dostać się do środka. Pierwsza ważną inwestycją są drzwi i okna o parametrach antywłamaniowych. Drzwi antywłamaniowe i solidne okna uniemożliwią albo mocno utrudnią wyważenie i dostanie się do środka. Jeśli próby włamania się przedłużają, wielu złodziei rezygnuje z obawy o wytworzenie zbyt dużego hałasu. Warto też rozważyć zainstalowanie monitoringu i alarmu dźwiękowego, zwłaszcza w przypadku domów wolnostojących, gdzie trudniej jest o szybką reakcję sąsiadów.

Zadbaj o bezpieczeństwo cennych rzeczy

Na wypadek, gdyby złodziejom jednak udało się dostać do środka, warto zastosować ostatnią formę zabezpieczenia – usunąć z mieszkania najcenniejsze przedmioty: biżuterię, sprzęty elektroniczne, drogie ozdoby. Na czas wyjazdu można dać je na przechowanie rodzinie czy przyjaciołom lub umieścić w przechowalni rzeczy o dobrych zabezpieczeniach. W ten sposób zyskuje się pewność, że nawet w przypadku udanego włamania, straty będą zminimalizowane.

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania pozwala nie tylko uniknąć strat materialnych oraz uszkodzeń, ale umożliwia też pełniejsze cieszenie się wakacjami. Mniej zmartwień to lepsze warunki do odpoczynku i wakacyjnego relaksu.

Czytaj także: Bezpieczne wynajmowanie mieszkania – 3 cenne porady dla właścicieli