Fronton

Malowanie mieszkania – jaką wybrać farbę?

23 maj 2019, 09:45

Drobne prace w mieszkaniu, które mają na celu jego odświeżenie – czyli na przykład malowanie, przyklejanie tapet, wymiana armatury kuchennej czy łazienkowej – wiele osób postanawia wykonać samodzielnie. Nie są to trudne zadania, a wystarczy poczytać artykuły w Internecie, obejrzeć kilka tutoriali i zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego, aby bez problemu z tego zadania wywiązać się samemu.

Jedną z ważniejszych decyzji podczas tego rodzaju prac jest dobór farb do pomieszczeń. Istnieją tu pewne niepisane zasady, których warto się trzymać, aby osiągnąć najlepszy efekt – zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

Jaka farba w jakim pomieszczeniu?

Wybór farby będzie w głównej mierze zależał od tego, w jakim pomieszczeniu zamierzamy jej użyć.

  1. Salon – to zwykle największe, najczęściej użytkowane i najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu. Wybierając farbę do salonu, warto postawić na matowe kolory, które nie będą męczyły wzroku. W tym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się farby z technologią ceramiczną – są wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia za sprawą mikrokuleczek ceramicznych znajdujących się w ich składzie. Dzięki nim substancja tworzy na ścianie zwartą, twardą i gładką powłokę. Farba ta doskonale nadaje się do maskowania drobnych nierówności na ścianach, łatwo się nią maluje, a efekt jest bardzo satysfakcjonujący.

  2. Pokój dziecka – to pomieszczenie, w którym bardzo dużo się dzieje. Dlatego farby ceramiczne także będą tutaj doskonałym rozwiązaniem. Powinny być to produkty plamoodporne i umożliwiające skuteczne czyszczenie bez ryzyka zniszczenia powłoki. Warto także zwrócić uwagę na to, aby była to farba hypoalergiczna. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej jest unikać zbyt żywych, pobudzających kolorów, a zamiast tego postawić na jasne ściany w pastelowych odcieniach. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Jak urządzić pokój dla dziecka?

  3. Kuchnia, łazienka – to pomieszczenia w domu, które najszybciej się brudzą. Panuje też w nich największa wilgoć. Dlatego wybrane do nich farby powinny być odporne na powstawanie i wnikanie zabrudzeń (najlepiej lateksowe), ale jednocześnie powinny być to farby "oddychające", przepuszczając parę wodną oraz zawierające w składzie środki grzybobójcze. Kolorystyka w tych pomieszczeniach zależy od ogólnie przyjętej stylistyki i indywidualnego gustu. W łazienkach i kuchniach bardzo często ściany wykończone są płytkami, zatem pomalowane farbą części ścian oraz sufity powinny współgrać z nimi kolorystycznie na zasadzie podobieństwa odcieni lub kontrastu.

Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się pomocne dla wszystkich tych, którzy postanowili właśnie odświeżyć swoje mieszkania i nadać im nowe kolory. Powodzenia!