Fronton

Miejsce do nauki w mieszkaniu – czy jest potrzebne?

29 sierpień 2018, 15:05

Zbliżający się rok szkolny zainspirował nas do przemyśleń na temat tego, czy w mieszkaniu, w którym są osoby uczące się (nie tylko dzieci, ale także studenci, osoby uczestniczące w dodatkowych kursach itd.) potrzebne jest wydzielone miejsce do nauki. Przemawia za tym bardzo wiele argumentów, choć z drugiej strony nie zawsze łatwo jest taką przestrzeń wyodrębnić ze względu na metraż lub układ mieszkania.

Jak przydaje się pokój do nauki lub pracy?

Mieszkania o dużym metrażu można zagospodarować na wiele różnych sposobów, a dodatkowe pomieszczenie można przeznaczyć na miejsce do nauki lub pracy. Jakie zalety daje takie rozwiązanie?

  • Łatwiej jest skupić się na zadaniach do wykonania - odrabianiu prac domowych, przygotowaniu się do sprawdzianów i egzaminów itd. - gdy nie rozpraszają nas domownicy lub sytuacja w pozostałych częściach mieszkania.

  • Jest to skuteczny trik psychologiczny – wchodząc do "pokoju nauki", automatycznie przestawiamy się na tryb pracy i skupienia, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni.

  • Pokój – z założenia – wyposażony jest we wszystko, czego potrzebujemy: wygodne biurko i krzesło, komputer, przybory biurowe, papier, notatniki, właściwe oświetlenie itd. Takie warunki sprzyjają efektywnej nauce.

Taki pokój może się też przydać osobom, które stale lub od czasu do czasu pracują zdalnie lub muszą przygotowywać dodatkowe materiały "po godzinach" – projekty, raporty itd. Specjalnie wydzielone miejsce – które nazwać można biurem, gabinetem czy pracownią – pozwoli nie tylko na sprawne wykonanie tych zadań, ale także na oddzielenie pracy od życia prywatnego, co dla osób pracujących z domu jest bardzo ważne.

Jak powinien być wyposażony home office lub pokój do nauki?

Pomieszczenie, które ma pełnić taką rolę, powinno przede wszystkim posiadać:

  • odpowiedniej wielkości biurko, na którym zmieści się laptop (czy też monitor i klawiatura), materiały, z którymi pracujemy (książki, notatki, zeszyty, dokumenty), drukarka, przybory do pisania, mierzenia, kreślenia i inne, z których korzystamy,

  • wygodne krzesło o ergonomicznym kształcie i wysokości,

  • szafka na dokumenty i inne materiały, aby łatwiej było je porządkować i znaleźć, gdy są potrzebne,

  • odpowiednie oświetlenie – światło górne oraz lampka na biurku; światło nie powinno być rażące, a jego odcień nie powinien być biały ani niebieski, ponieważ wzrok szybciej może się męczyć,

  • żywa roślina – naukowcy twierdzą, że kontakt z przyrodą, nawet w postaci roślinki doniczkowej, ułatwia kreatywne myślenie i poprawia samopoczucie.

Oczywiście nie w każdym mieszkaniu można sobie pozwolić na wydzielenie takiego pomieszczenia, jednak jeśli jest taka możliwość, z pewnością warto rozważyć taką opcję, a pozytywnie przełoży się to na efekty zarówno w nauce, jak i w pracy.

Zobacz również: Urządzanie mieszkania – nie bój się eksperymentów