Fronton

Urządzanie mieszkania – nie bój się eksperymentów

19 czerwiec 2018, 13:07

Mieszkania można urządzać w dziesiątkach różnorodnych stylów. Można trzymać się klasycznych rozwiązań lub podążać za trendami (więcej o trendach w 2018 roku piszemy tutaj: Urządzanie mieszkań w 2018 roku: jakie trendy będą królować?). Czasem warto jednak wyjść poza wszelkie schematy i dokonać w mieszkaniu małego eksperymentu. Dlaczego by nie stworzyć własnego, odrębnego stylu? Dlaczego nie połączyć tego, co wydaje się zupełnie do siebie nie pasować? Dzięki niesztampowemu myśleniu możemy osiągnąć niesamowity efekt. Najwięcej możliwości mają właściciele nowych mieszkań, którzy dostają "puste ściany" i mogą z nimi zrobić dosłownie co tylko chcą. Przy nieco większym wkładzie pracy można także odmienić charakter mieszkania kupionego od poprzednich właścicieli. Oto kilka inspiracji, które mogą pobudzić wyobraźnię w tym kierunku.

Lustrzane odbicie

Mieszkanie, które przypomina labirynt luster? To może nieco za dużo powiedziane, jednak motyw luster można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Optycznie powiększają przestrzeń, więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Można postawić na lustrzane drzwi szafy lub na duże lustra w ozdobnych ramach. Lustrami można też przyozdobić... sufit. Granice wyznacza jedynie wyobraźnia.

Huśtaj się podczas śniadania

Jadalnia, w której zamiast stołu i krzeseł będą wisiały... huśtawki? Nie w każdym budynku jest to możliwe do wykonania, jednak pomysł wydaje się na tyle kuszący, że warto go rozważyć i sprawdzić swoje możliwości. Blat zwisający z sufitu i huśtające się ławki wokół niego – to może odmienić oblicze każdego posiłku.

Nietypowy sufit

Sufit to dużo pustej przestrzeni, którą można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Nie musi być po prostu białą powierzchnią. Propozycji jest bardzo wiele:

  • nietypowy żyrandol,

  • klimatyczne malowidła,

  • roślinne pnącza,

  • światełka przypominające np. gwiazdy na niebie,

  • (wspomniane wcześniej) lustro,

  • drewniane belki

itd. itp. Inspiracji dotyczących aranżacji sufitów w mieszkaniach warto poszukać w internecie, a najlepsze pomysły można zmodyfikować tak, aby były niepowtarzalne i robiły wrażenie.

Blisko gruntu

A co gdyby zamienić fotele na poduszki i pufy, stół na niski stolik (własnoręcznie wykonany z drewnianych palet?), a łóżko na materac lub japoński futon? Niskie meble nadają wnętrzom ciekawy klimat i pozwalają zmienić spojrzenie na urządzanie mieszkania. W nowych mieszkaniach mogą się doskonale komponować z dużymi oknami i obszerną, otwartą przestrzenią.

Bezpieczne eksperymenty z elektroniką

Telewizor może być z powodzeniem zastąpiony rzutnikiem i dużym naściennym ekranem. Głośniki można wbudować w ściany lub filary tak, by w nich znikały lub stały się częścią dekoracji. A może zainwestować w nietypowe radio, ustawić je w centralnej części salonu i w ten sposób nawiązać do tradycji mediów?

Czy w powyższych pomysłach odnaleźliście dla siebie jakąś inspirację? Mamy nadzieję że tak. Zarówno nowe mieszkania, jak i te kupowane z drugiej ręki mogą mieć niezwykły klimat, jeśli złamie się pewne reguły i włoży się odrobinę siebie i swojej kreatywności. Powodzenia!