Fronton

Mieszkania kiedyś i dziś – jak zmieniły się nieruchomości mieszkalne?

08 październik 2018, 13:55

Kiedyś mieszkania powstawały z budżetu państwowego i miały za zadanie zapewnić podstawowe warunki mieszkalne obywatelom. Dziś budowaniem mieszkań zajmują się głównie deweloperzy, którzy, chcąc odnosić korzyści finansowe, muszą dobrze wsłuchiwać się w potrzeby potencjalnych kupujących.

Mieszkania wczoraj i dziś

Czym różnią się stare mieszkania od tych, które powstały w przeciągu kilku lub nawet kilkunastu ostatnich lat? Z pewnością znacznie więcej jest między nimi różnic niż podobieństw...

  1. Metraż – mieszkania budowane w latach 70. i 80. są przede wszystkim znacznie mniejsze. W większości są to lokale do 50 m2, a najczęściej nie przekraczają 40 m2 (2-3 niewielkie pokoje). Powstawało też wiele kawalerek – niewielkich mieszkań w budynkach pracowniczych przynależących do dużych zakładów pracy. Obecnie mieszkania o tym metrażu także powstają w dużych liczbach, jednak na rynku można znaleźć znacznie więcej możliwości – mieszkania powyżej 70 m2 wcale nie należą do rzadkości.

  2. Układ pomieszczeń – współcześnie stawia się raczej na otwartą przestrzeń, aneksy kuchenne zamiast wydzielonej kuchni, przestronne łazienki. W przeszłości w mieszkaniu znajdowało się kilka niedużych pomieszczeń, trudnych do umeblowania i ciasnych. Standardem były wydzielone kuchnie i odseparowane od siebie toalety i łazienki.

  3. Instalacje – technologia się rozwija, co widać między innymi w tym, w jaki sposób wyposażone są nowe mieszkania jeśli chodzi o instalacje – elektryczne, grzewcze, kanalizacyjne. Dziś stawia się na rozwiązania oszczędne i ekologiczne, nie stosuje się już piecyków gazowych (w ogóle odchodzi się od podłączania gazu w budynku), a budynki są coraz częściej energooszczędne i zasilane z naturalnych źródeł energii.

  4. Standard budynku – przejawia się nie tylko w jego wyglądzie zewnętrznym, ale także w tym, jak prezentuje się w środku. Zamiast bloków mamy dziś budynki mieszkalne nawiązujące pod względem architektury do domów jednorodzinnych (spadziste dachy, tarasy, ogródki, okiennice itp.). Klatki schodowe nie są już tak ciasne, zwykle są ozdobnie wykończone i dobrze wyposażone (nowoczesne windy, podjazdy dla wózków).

  5. Otoczenie budynków – kilkadziesiąt lat temu nie podejrzewano na przykład, że niemal każdego będzie stać na własny samochód. W związku z tym nie dbano o miejsca parkingowe w taki sposób, w jaki dzieje się to obecnie. Dziś bardzo często można spotkać się z parkingami podziemnymi lub garażami przydzielonymi do lokali. Przed budynkami znajduje się też coraz więcej miejsc parkingowych, a projekty budynków zawsze je uwzględniają. Otoczenie budynku zmieniło się też pod względem wizualnym – dziś dba się o to, aby było ono estetyczne, aby przestrzeń nie była zbyt zabudowana i ciasna oraz aby mieszkańcy mieli dostęp do form wypoczynku i rekreacji (siłownie "pod chmurką", place zabaw, alejki spacerowe).

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się mieszkania. Mamy duże szczęście mogąc korzystać z dobrodziejstw wolnego rynku, który dyktuje obecnie warunki deweloperom i sprawia, że oferty mieszkaniowe są coraz atrakcyjniejsze i coraz lepiej dostosowane do potrzeb kupujących.

Czytaj także: Idealne mieszkanie dla młodego małżeństwa