Fronton

Mieszkanie praktyczne i estetyczne – cz. II: salon

19 czerwiec 2018, 12:55

Salon to miejsce, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu. To ważna część mieszkania, ponieważ bardzo często to tam spotyka się cała rodzina po powrocie z pracy i szkoły, tam też przyjmuje się gości. Większość właścicieli mieszkań przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, jak urządzony jest salon. Dla tych, którym brakuje nieco inspiracji, mamy kilka wskazówek. Choć nie są to odkrywcze porady, to jednak spisane w jednym miejscu, pomagają spojrzeć całościowo na kwestię urządzania mieszkania – a w tym konkretnym przypadku salonu – a także nabrać do niej odpowiedniego dystansu i lepiej ją zaplanować.

Salon – jak urządzić tę ważną część mieszkania?

Aby salon był estetyczny, a przy tym także praktyczny, warto pomyśleć o następujących kwestiach:

  1. Wygodne meble wypoczynkowe. Kanapy i fotele, które nie będą zajmowały za dużo miejsca, a jednocześnie każdemu domownikowi umożliwią relaks i odpoczynek po ciężkim dniu. Warto postawić przede wszystkim na wygodę, a design potraktować jako kwestię drugorzędną, choć w wielu przypadkach da się z dobrym efektem połączyć jedno z drugim.

  2. Wolna przestrzeń dla lepszego samopoczucia. Zagracone mieszkanie przytłacza i męczy poczuciem ciasnoty. Zadbajmy więc o to, aby w salonie było wystarczająco dużo wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni. Usuńmy z niego wszystkie rzeczy, których miejsce jest raczej w sypialni, pokoju dziecięcym czy kuchni. Dbajmy o porządek w salonie i nie pozwalajmy, aby zapanował w nim chaos, a jego wygląd będzie satysfakcjonujący przez cały czas.

  3. Pozytywne, jasne kolory. Nie ma co kierować się chwilową modą na ciemne ściany czy meble. Jasne, pozytywnie nastrajające kolory zawsze będą na topie – najważniejsze to dobrze je do siebie dobrać i właściwie ożywić bardziej barwnymi dodatkami.

  4. Stonowane dekoracje. Najlepiej jest przyjąć jedną stylistykę czy też motyw przewodni salonu i trzymać się go przy wybieraniu dekoracji: zasłon, narzut, obrazów itd. Jeśli postawimy na klimat orientalny, nie mieszajmy go z afrykańskimi ozdobami. Ale o tym chyba nie trzeba przypominać nikomu, kto ma odrobinę wyczucia smaku i chce, aby jego salon dobrze się prezentował.

  5. Osobiste akcenty. Dobrze jest, gdy w salonie znajdują się pewne elementy nawiązujące do rodziny, która tu mieszka. Zdjęcia czy pamiątki z wakacji, własnoręcznie wykonane ozdoby i inne osobiste akcenty mogą nadać salonowi świetnego, niepowtarzalnego klimatu i uczynić z niego najbardziej wartościową dla mieszkańców część mieszkania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat praktycznego i estetycznego urządzania mieszkania, śledź nasz cykl – kolejne części pojawią się już wkrótce. Zajrzyj też do poprzedniego artykułu: Mieszkanie praktyczne i estetyczne – cz. I: kuchnia, w którym piszemy o tym, co zrobić, aby kuchnia stała się wyjątkowym miejscem.