Fronton

Nowe mieszkanie – pierwsze kroki po przeprowadzce

19 czerwiec 2018, 12:50

Przeprowadzasz się do nowego mieszkania? Czeka Cię teraz kilka ważnych zadań, z którymi będziesz musiał zmierzyć się, aby właściwie rozpocząć ten nowy etap w życiu.

Po przeprowadzce do nowego mieszkania...

Pierwsza noc w nowym mieszkaniu za Tobą, pora zacząć żyć w nowym miejscu. Jakie wyzwania czekają Cie na początek?

  1. Uporządkowanie dokumentów. To ważne, aby wszystkie dokumenty związane z zakupem i utrzymaniem mieszkania były uporządkowane i umieszczone w bezpiecznym miejscu. Umowa wstępna z deweloperem, umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, akt notarialny, dokumenty z banku, pierwsze rachunki... Jest tego całkiem sporo, więc przygotuj teczki, koszulki, segregator i nie pozwól, aby w papierach zapanował chaos.

  2. Ubezpieczenie mieszkania. Strzeżonego Pan Bóg strzeże – pamiętaj więc o tym, aby ubezpieczyć swoje mieszkanie na wypadek zalania, pożaru, włamania i innych nieprzyjemnych sytuacji. W ten sposób upewnisz się, że w razie czego nie zostaniesz bez koniecznego wsparcia finansowego, a sam będziesz znacznie spokojniejszy.

  3. Zapoznanie się z sąsiadami. Relacje sąsiedzkie to bardzo ważna sprawa, warto więc już od samego początku właściwie o nie zadbać. Zapukaj do drzwi wokół Twojego mieszkania, przedstaw się, powiedz coś o sobie. To dobry początek udanej sąsiedzkiej znajomości. Pamiętaj, że dobre relacje należy podtrzymywać, dlatego nie zapominaj o "dzień dobry", oferuj sąsiedzką pomoc, gdy to możliwe, szanuj ciszę nocną obowiązującą w budynku, dbaj o czystość terenu wokół budynku. W ten sposób unikniesz konfliktów i zyskasz sobie zaufanie i sympatie osób mieszkających obok. (Czytaj więcej tutaj: Nowe mieszkanie: jak nawiązać dobre relacje z sąsiadami?)

  4. Zorientowanie się w okolicy. Nowe mieszkanie to często także nowa dzielnica lub nawet miasto. Przejdź się po okolicy i sprawdź, gdzie są najbliższe sklepy, apteki, salon fryzjerski, piekarnia czy gabinet weterynaryjny – miejsca, które będziesz odtąd regularnie odwiedzał. Zorientuj się też w komunikacji miejskiej – nawet jeśli na co dzień poruszasz się samochodem, warto abyś wiedział, jakie autobusy czy tramwaje dojeżdżają do Twojego osiedla.

  5. Urządzenie mieszkania. To temat-rzeka, o którym nawet na naszym blogu powstało już kilkanaście artykułów. Aranżacja mieszkania tak, by żyło Ci się w nim dobrze i wygodnie, to ciężkie zadanie, które prawdopodobnie przeciągnie się na kilka kolejnych miesięcy. Ale za to jakie przyjemne będzie tworzenie od samego początku przestrzeni, w której będziesz żył. Postaraj się nie spieszyć i nie spinać, czerp satysfakcję i przyjemność z tego, że możesz samodzielnie kreować swoje nowe miejsce zamieszkania.