Fronton

Przestrzenie małe i duże – jak je urządzać? Cz. II

17 kwiecień 2019, 12:28

O dużym mieszkaniu marzy wiele osób. Przestrzeń daje możliwości – można zapraszać gości, ciekawie spędzać czas, a także... interesująco ją urządzić. To jednak ogromne wyzwanie – mieszkania o dużym metrażu często wydają się puste. Istnieje też ryzyko tego, że aranżacja będzie niespójna, meble nieodpowiednio dobrane, a potencjał pięknego, przestrzennego mieszkania nie w pełni wykorzystany.

Duże mieszkania – urządź je pięknie i funkcjonalnie

Dziś mamy kilka porad dla osób, które stoją przed wyzwaniem urządzenia dużego mieszkania. Jakich zasad się trzymać, czego unikać, jak zagospodarować przestrzeń estetycznie i praktycznie? Oto nasze podpowiedzi.

  1. Postaw na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązania. Remont lub zmiana aranżacji w dużym mieszkaniu wymaga więcej czasu i pieniędzy, dlatego takich prac nie wykonuje się raczej zbyt często. Ważne jest zatem, aby postawić na rozwiązania, które będą gustowne pomimo upływu czasu. Zamiast decydować się na sezonowe trendy, lepiej wybrać styl ponadczasowy. Takie elementy wykończenia jak drewniane podłogi, ceglane panele czy jasne ściany nigdy nie wyjdą z mody. To klasyka, w którą warto inwestować, a wybierając materiały wykończeniowe, najlepiej postawić na trwałość i wysoką jakość, aby mieć piękne mieszkanie przez wiele lat.

  2. Dobierz spójny zestaw mebli i akcesoriów. Oczywiście wszystko w miarę możliwości – nie zawsze przecież jest opcja, aby kupić pełen zestaw. Postaraj się jednak, aby meble, które ustawisz w pomieszczeniach, współgrały ze sobą stylistycznie i kolorystycznie. Część z nich możesz samodzielnie przerobić – pomalować, odnowić lub ozdobić. Podobnie podejdź do kwestii dekoracji – unikaj przypadkowych połączeń i staraj się, aby wszystkie elementy jak najlepiej do siebie pasowały.

  3. Nie bój się przestrzeni. Nie musisz zastawiać meblami każdego kąta ani wieszać ozdób na każdej ścianie. Jeśli gdzieś będzie pusto – to też dobrze. W końcu nie po to ma się duże mieszkanie, aby było w nim ciasno, prawda? Nie bój się pustych przestrzeni – postaraj się jednak, aby nie sprawiły one, że w mieszkaniu jest smutno i ponuro.

  4. Skorzystaj z porad dekoratora wnętrz. Jeśli nie masz zaufania do własnego gustu lub umiejętności w kwestii urządzania wnętrz, skorzystaj z porad specjalisty. Nie musisz zlecać aranżacji całego mieszkania, wystarczy Ci kilka cennych wskazówek. Warto też przeglądać katalogi dekoratorskie oraz treści w Internecie – mogą być dla Ciebie źródłem wielu inspiracji.

Duże mieszkanie to duże możliwości, ale i duże wyzwanie. Jednak z pewnością uda Ci się urządzić je tak, aby Tobie i pozostałym domownikom było w nim dobrze i wygodnie. Powodzenia!

Przeczytaj także o urządzaniu niewielkich pomieszczeń: Przestrzenie małe i duże – jak je urządzać? Cz. I