Fronton

Rynek nieruchomości: czy warto teraz kupować mieszkania?

17 czerwiec 2019, 09:36

Ceny mieszkań stale rosną. Według najnowszych raportów, w ciągu zaledwie trzech miesięcy podrożały średnio o 5%. Czy warto w takim razie inwestować teraz w nową nieruchomość?

Wzrost cen mieszkań w największych polskich miastach

Najnowsze analizy rynku pokazują, że w największych polskich miastach, z wyjątkiem Bydgoszczy, ceny mieszkań w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosły – średnio o 5%. Tendencja ta utrzymuje się od dłuższego czasu, mimo że podaż mieszkań jest duża, a deweloperzy wciąż rozpoczynają nowe inwestycje. Największy wzrost zanotowano w Radomiu – aż o 10%. Mieszkania mocno podrożały także w Katowicach. Z tego trendu wyłamała się jedynie Bydgoszcz, gdzie ceny utrzymały się na tym samym poziomie. Rosną koszty zakupu zarówno nowych mieszkań, jak i nieruchomości z drugiej ręki.*

Coraz droższe kredyty

Dla osób planujących inwestycję w nieruchomość kolejnym niepokojącym zjawiskiem może być podnoszenie cen kredytów hipotecznych. Tylko w czerwcu aż cztery banki wprowadziły wyższe oprocentowanie. Choć zmiany nie są duże, to dla osób o minimalnym wkładzie własnym mogą być dotkliwe. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki, zakup mieszkania w tej chwili nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Ale czy na pewno?

Kiedy kupować mieszkanie?

Rynek nieruchomości ma charakter cykliczny. Dlatego można podejrzewać, że prędzej czy później ceny mieszkań spadną. Taką logiką kieruje się wiele osób, które przymierzają się do zakupu mieszkania. Postanawiają poczekać klika miesięcy czy rok, aż ceny będą bardziej przystępne.

Jednak może to być pewna pułapka. Spadki cen mieszkań oczekiwane są już od dawna, a tymczasem trend jest zupełnie odwrotny. Osoby, które rok temu powstrzymały się od inwestycji, z pewnością teraz żałują, że nie skorzystały z okazji, gdy ceny były niższe niż obecnie. Rok minął, sytuacja mieszkaniowa nie ulegała zmianie, ceny wzrosły, a zakup wymarzonej nieruchomości wydaje się jeszcze bardziej odległy niż dotychczas.

Czekając na "lepsze warunki na rynku", można odwlekać zakup nieruchomości przez kolejnych kilka lat, a ostatecznie może się okazać, że uzyskana cena i tak nie spełni oczekiwań. Oczywiście, decyzja o zakupie mieszkania przy stosunkowo wysokich stawkach na rynku może być trudna, dlatego warto jak najlepiej poznać realia, porównać oferty, przeanalizować swoje możliwości finansowe. Wbrew pozorom może się okazać, że to właśnie teraz jest najlepszy moment na zakup nieruchomości, ponieważ zarówno ceny mieszkań, jak i ceny kredytów mogą podlegać tendencji wzrostowej przez jeszcze długi czas.

Czytaj także: Gdzie najlepiej kupić mieszkanie w Krakowie?

*Dane na podstawie raportu Expandera i Rentier.io