Fronton

Wybierz mieszkanie z myślą o dzieciach

17 lipiec 2018, 18:36

Kupując nowe mieszkanie, rodzice zwykle na pierwszym miejscu stawiają dobro swoich dzieci. Wybierają pod tym względem nie tylko lokalizację osiedla, ale także układ i wielkość mieszkania. Następnie dobierają meble i dokonują aranżacji wnętrza w taki sposób, aby spełnić wszystkie potrzeby maluchów. Dziś podpowiemy, jak wybrać mieszkanie z myślą o dzieciach oraz jak je urządzić, aby wszystkim członkom rodziny doskonale się w nim mieszkało.

Mieszkania dla rodziny z dziećmi

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie cechy powinno mieć mieszkanie, w którym będą mieszkały dzieci.

  1. Dogodna lokalizacja – ważne jest, aby okolica była bezpieczna i dobrze skomunikowana z resztą miasta. Najwygodniej byłoby, gdyby w niedużej odległości znajdowały się takie placówki jak żłobek, przedszkole, przychodnia, a także podstawowe obiekty, które ułatwiają codzienne życie: sklepy, apteki, punkty usługowe. Osiedle powinno być wyposażone w plac zabaw czy alejki spacerowe, które umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu na powietrzu. Warto zwrócić też uwagę na obecność cennych instytucji, np. osiedlowego domu kultury, szkoły językowej itp.

  2. Wysoki standard mieszkania – swoim dzieciom zawsze chce się zagwarantować najlepsze możliwe warunki, dlatego mając do wyboru nowe, świeżo wykończone mieszkanie w nowoczesnym budownictwie lub lokal z drugiej ręki w starym, podniszczonym budynku, większość rodziców wybierze to pierwsze. Warto rozejrzeć się w poszukiwaniu tych najlepszych opcji – miasta tak duże jak np. Kraków z pewnością mogą zaoferować pod tym względem bardzo wiele. (Zobacz również: Nowe vs. stare, czyli w co warto zainwestować przy wyborze mieszkania)

  3. Wygodny układ i metraż – te cechy dobiera się biorąc pod uwagę liczebność rodziny, potrzeby jej poszczególnych członków, a także plany na przyszłość. Najwygodniejszą opcją jest zagwarantowanie pokoju każdej z pociech, a jeśli to niemożliwe – taki układ mieszkania, aby dzieci bez problemu znalazły w nim swoją przestrzeń. W tej kwestii wiele zależy od zagospodarowania poszczególnych pomieszczeń. O tym piszemy poniżej.

Mieszkanie przyjazne maluchowi

Drugą kwestią jest takie dostosowanie przestrzeni w mieszkaniu, aby dzieciom było w nim wygodnie i aby zagwarantować im pełne bezpieczeństwo. Pokój dziecięcy powinien odpowiadać klimatem wiekowi dzieci oraz ich zainteresowaniom. Jeśli jest dzielony przez rodzeństwo, należy zadbać, aby każde dziecko miało w nim kawałek własnej przestrzeni – łóżko, biurko, półkę na książki czy zabawki. To ważne budowaniu poczucia własnej tożsamości. Pozostałe części mieszkania także powinny być urządzone z myślą o maluchach, a przede wszystkim ich bezpieczeństwie. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia, np. umieścić ostre przedmioty czy szklane naczynia poza zasięgiem dzieci, uniemożliwić dzieciom włączenie kuchenki gazowej czy dostanie się do szafki z produktami chemicznymi. Aby tego dokonać, wystarczą jedynie chęci i odrobina pomysłowości, a mieszkanie może stać się przyjazne wszystkim domownikom.